Co zrobić, aby dowolna komórka była zawsze widoczna?

Problem:
Co zrobić, aby dowolna komórka była zawsze widoczna?

Mając dużą ilość danych w arkuszu musimy używać pasków przewijania, aby dotrzeć do odległych zakresów. Jednak porównanie danych czasem wymaga, aby spojrzeć na oba zakresy naraz, co jest problemem, gdyż przy przewijaniu część danych znika z ekranu.

Rozwiązanie:


Istnieje możliwość zablokowania komórki lub zakresu tak, że przy przewijaniu arkusza obszar ten zawsze zostanie na wierzchu.

Pokażemy to na przykładzie arkusza zawierającego sześć wykresów.

Nas interesuje porównanie wykresów:
y(x1) – znajduje się w zakresie A1:G13
y(x6) – w zakresie K38:Q50

Aby tego dokonać musimy zablokować zakres zawierający pierwszy wykres. Blokowane są zawsze komórki w górę i na lewo od zaznaczenia. Musimy, więc wybrać i zaznaczyć taką komórkę, aby interesujący nas wykres znajdował się w górę i na lewo od tej komórki. U nas warunki te spełnia H14(kolumna G jest po lewej stronie od  H, a wiersz 13 leży nad wierszem 14).

Przechodzimy na kartę Widok. W sekcji Okno odnajdujemy formant Zablokuj okienka.
Z listy opcji wybieramy Zablokuj okienka.Pojawiają się dwie linie określające blokowany obszar. Przy przewijaniu w dół widoczny zostaje obszar ponad linią poziomą. Przy przewijaniu w bok – widzimy obszar na lewo od linii pionowej.

Aby jednocześnie widzieć wykres y(x1) i y(x6) należy przewinąć w dół (suwak pionowy) i trochę w bok(suwak poziomy).

Wybrany obszar (wykres y(x1) jest cały czas widoczny).

Kiedy blokada nie jest nam już potrzebna, wyłączamy ją. Przechodzimy na kartę Widok. W sekcji Okno odnajdujemy formant Zablokuj okienka. Z listy opcji wybieramy Odblokuj okienka.

Zobacz również:

Jak zmienić kolejność pól w tabeli przestawnej?
Jak zamienić wielkie litery na małe?
Jak wstawić tytuły do wydruku arkuszy?
Jak rozbić tekst, aby każda litera była w osobnej komórce?
Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady