Co zrobić, aby dowolna komórka była zawsze widoczna?

Problem:
Co zrobić, aby dowolna komórka była zawsze widoczna?

Mając dużą ilość danych w arkuszu musimy używać pasków przewijania, aby dotrzeć do odległych zakresów. Jednak porównanie danych czasem wymaga, aby spojrzeć na oba zakresy naraz, co jest problemem, gdyż przy przewijaniu część danych znika z ekranu.

Rozwiązanie:


Istnieje możliwość zablokowania komórki lub zakresu tak, że przy przewijaniu arkusza obszar ten zawsze zostanie na wierzchu.

Pokażemy to na przykładzie arkusza zawierającego sześć wykresów.

Nas interesuje porównanie wykresów:
y(x1) – znajduje się w zakresie A1:G13
y(x6) – w zakresie K38:Q50

Aby tego dokonać musimy zablokować zakres zawierający pierwszy wykres. Blokowane są zawsze komórki w górę i na lewo od zaznaczenia. Musimy, więc wybrać i zaznaczyć taką komórkę, aby interesujący nas wykres znajdował się w górę i na lewo od tej komórki. U nas warunki te spełnia H14(kolumna G jest po lewej stronie od  H, a wiersz 13 leży nad wierszem 14).

Przechodzimy na kartę Widok. W sekcji Okno odnajdujemy formant Zablokuj okienka.
Z listy opcji wybieramy Zablokuj okienka.Pojawiają się dwie linie określające blokowany obszar. Przy przewijaniu w dół widoczny zostaje obszar ponad linią poziomą. Przy przewijaniu w bok – widzimy obszar na lewo od linii pionowej.

Aby jednocześnie widzieć wykres y(x1) i y(x6) należy przewinąć w dół (suwak pionowy) i trochę w bok(suwak poziomy).

Wybrany obszar (wykres y(x1) jest cały czas widoczny).

Kiedy blokada nie jest nam już potrzebna, wyłączamy ją. Przechodzimy na kartę Widok. W sekcji Okno odnajdujemy formant Zablokuj okienka. Z listy opcji wybieramy Odblokuj okienka.

Zobacz również:

Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?
Zaokrąglanie do wielokrotności
Jak szybko wypełnić kilka komórek tą samą treścią?
Jak automatycznie skopiować formatowanie komórek?
Jak szybko wykonać comiesięczne zestawienie dat?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady