Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?

Problem:
Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?

Kopiując tabelę z Excela do Worda często spotykamy się z sytuacją, że tabela nie mieści się na kartce. Pokażemy jak odpowiednio sformatować tabelę, aby jej sposób wyświetlania w Wordzie był czytelny.

Rozwiązanie:


Mamy plik z przykładową wklejoną z Excela tabelą. Wygląda to trochę nieciekawie – nasza tabela wystaje poza obszar strony (tutaj tylko na margines), co spowoduje problem przy drukowaniu:

Klikamy w obszarze tabeli. Zaznaczamy całą tabelę klikając na krzyżyk w lewym górnym rogu tabeli. Pojawiają się karty kontekstowe Narzędzia tabel. Przechodzimy na kartę Układ. W sekcji Rozmiar komórki odnajdujemy formant Autodopasowanie. Kliknięciem rozwijamy listę opcji.     

                                
Mamy do wyboru:

  • Autodopasowanie okna – tabela zostanie automatycznie dopasowana do wielkości okna(wypełni całą szerokość strony od lewego do prawego marginesu).
  • Autodopasowanie zawartości – każda kolumna ma automatyczną długość, taką, aby zmieścić znajdujący się w wierszach tekst. Szerokość kolumny jest dopasowana do najdłuższego wpisu w danej kolumnie. Wybierając tę opcję również ryzykujemy że tabela nie zmieści się na stronie(jeśli treść w wierszach jest bardzo długa).
  • Stała szerokość kolumny – ustawia jednakową szerokość dla wszystkich kolumn. Szerokość kolumny podajemy w polu edycji Szerokość w sekcji Rozmiar komórki. Z tą opcją trzeba uważać najbardziej – ustawiając złą szerokość ryzykujemy, że tabela będzie większa niż strona oraz, że treść komórki zostanie podzielona na kilka wierszy (jeśli nie będzie się mieścić).

Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest Autodopasowanie zawartości. Otrzymamy następujący efekt:

 

Zobacz również:

Jak włączyć numerowanie wierszy?
Jak udostępnić dokument tylko do odczytu?
Jak utworzyć konspekt dokumentu?
Jak usunąć hiperłącze?
Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady