Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?

Problem:
Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?

Kopiując tabelę z Excela do Worda często spotykamy się z sytuacją, że tabela nie mieści się na kartce. Pokażemy jak odpowiednio sformatować tabelę, aby jej sposób wyświetlania w Wordzie był czytelny.

Rozwiązanie:


Mamy plik z przykładową wklejoną z Excela tabelą. Wygląda to trochę nieciekawie – nasza tabela wystaje poza obszar strony (tutaj tylko na margines), co spowoduje problem przy drukowaniu:

Klikamy w obszarze tabeli. Zaznaczamy całą tabelę klikając na krzyżyk w lewym górnym rogu tabeli. Pojawiają się karty kontekstowe Narzędzia tabel. Przechodzimy na kartę Układ. W sekcji Rozmiar komórki odnajdujemy formant Autodopasowanie. Kliknięciem rozwijamy listę opcji.     

                                
Mamy do wyboru:

  • Autodopasowanie okna – tabela zostanie automatycznie dopasowana do wielkości okna(wypełni całą szerokość strony od lewego do prawego marginesu).
  • Autodopasowanie zawartości – każda kolumna ma automatyczną długość, taką, aby zmieścić znajdujący się w wierszach tekst. Szerokość kolumny jest dopasowana do najdłuższego wpisu w danej kolumnie. Wybierając tę opcję również ryzykujemy że tabela nie zmieści się na stronie(jeśli treść w wierszach jest bardzo długa).
  • Stała szerokość kolumny – ustawia jednakową szerokość dla wszystkich kolumn. Szerokość kolumny podajemy w polu edycji Szerokość w sekcji Rozmiar komórki. Z tą opcją trzeba uważać najbardziej – ustawiając złą szerokość ryzykujemy, że tabela będzie większa niż strona oraz, że treść komórki zostanie podzielona na kilka wierszy (jeśli nie będzie się mieścić).

Najwygodniejszą i najbezpieczniejszą opcją jest Autodopasowanie zawartości. Otrzymamy następujący efekt:

 

Zobacz również:

Jak wyłączyć sprawdzanie pisowni dla dokumentu?
Formatowanie nagłówków
Jak wydrukować pracę dwustronnie do oprawy?
Jak stworzyć zakładkę do książki?
Gdzie znajdują się szablony dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady