Czym jest wersja ostateczna dokumentu i jak ją właczyć?

Tworząc dokument, na pewno chcemy zadbać o to, aby był on dobrze przygotowany do jego przeznaczenia. Jeśli są w nim dane, które nie mogą czy nie powinny być potem dodatkowo przetwarzane, warto zastanowić się, czy nie zablokować możliwości edytowania i nie wskazać użytkownikom, że dokument nie jest przeznaczony do dalszej edycji.

Rozwiązanie:

 

Wersja ostateczne dokumentu to wersja, w której jasno jest wskazane, że dokument nie powinien być dalej edytowany. Jest ona przydatna w przypadku treści, które są istotne np. dla firmy, a przechodzą w ręce osób trzecich, którym mogłoby zależeć na zmianie zawartych w nich danych.

Aby włączyć wersję ostateczną dokumentu należy wejść w zakładkę „Plik” i wybrać opcję „Informacje”.

wersja ostateczna

Następnie w otwartej karcie należy wybrać przycisk „Ochrona dokumentu” i potem pierwszą opcję w rozwijanym menu – „Oznacz jako wersję ostateczną”.

wersja ostateczna

Pokażą się dwa kolejne okna komunikatów, informujące o funkcji wersji ostatecznej dokumentu oraz tym, jak jest ona oznaczana. Oba okna należy zaakceptować.

wersja ostateczna

wersja ostateczna

Oznaczenie wersji ostatecznej może usunąć jedynie autor dokumentu.

Zobacz również:

Co zrobić, gdy zniknie pasek narzędzi?
Jak zmienić układ klawiatury dla pakietu Office w Windows 7?
Jak wstawić odsyłacz do obiektu w dokumencie Word?
Jak wstawić obiekt WordArt?
Dodawanie pól

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady