Czym jest wersja ostateczna dokumentu i jak ją właczyć?

Tworząc dokument, na pewno chcemy zadbać o to, aby był on dobrze przygotowany do jego przeznaczenia. Jeśli są w nim dane, które nie mogą czy nie powinny być potem dodatkowo przetwarzane, warto zastanowić się, czy nie zablokować możliwości edytowania i nie wskazać użytkownikom, że dokument nie jest przeznaczony do dalszej edycji.

Rozwiązanie:

 

Wersja ostateczne dokumentu to wersja, w której jasno jest wskazane, że dokument nie powinien być dalej edytowany. Jest ona przydatna w przypadku treści, które są istotne np. dla firmy, a przechodzą w ręce osób trzecich, którym mogłoby zależeć na zmianie zawartych w nich danych.

Aby włączyć wersję ostateczną dokumentu należy wejść w zakładkę „Plik” i wybrać opcję „Informacje”.

wersja ostateczna

Następnie w otwartej karcie należy wybrać przycisk „Ochrona dokumentu” i potem pierwszą opcję w rozwijanym menu – „Oznacz jako wersję ostateczną”.

wersja ostateczna

Pokażą się dwa kolejne okna komunikatów, informujące o funkcji wersji ostatecznej dokumentu oraz tym, jak jest ona oznaczana. Oba okna należy zaakceptować.

wersja ostateczna

wersja ostateczna

Oznaczenie wersji ostatecznej może usunąć jedynie autor dokumentu.

Zobacz również:

Jak porównać dwie wersje dokumentu Word?
Jak zmienić odstęp między wierszami?
Jak wstawić datę lub godzinę?
Jak podzielić komórki tabeli?
Jak wprowadzić źródła do bibliografii?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady