Formatowanie efektów wizualnych

Można formatować nie tylko wielkość, ale również wygląd gotowych kształtów. W ramach tego wyglądu możliwe jest edytowanie wypełnienia: koloru, deseniu oraz gradientu czy innych opcji.

W nowo otwartym oknie „Formatowanie kształtu” na początek edytowane będzie „Wypełnienie”. Domyślnie ustawione jest „Wypełnienie pełne” (1), która pozwala na wybranie koloru wypełnienia (2) oraz jego przezroczystości (3). Opcja „Brak wypełnienia” (4) sprawi, że kształt będzie posiadał przezroczyste wypełnienie, a pozostaną same jego kontury.

formatowanie

Kolejna możliwość ustawienia wypełnienia to „Wypełnienie gradientowe” (1). Opcja to pozwala wybrać startowy kolor gradientu (2), jego typ (3), ustawienia kierunku i kąta (4), a także cały zestaw opcji związanych z ustawieniem stopnia gradientu (5), czyli jasność, kolor, położenie czy nasycenie, i oczywiście przezroczystość.

wypełnienie

Kolejna opcja to „Wypełnienie obrazem lub teksturą”. W tym przypadku opcje ustawień są podobne, jak w przypadku ustawiania tła dla całego slajdu. W ramach funkcji można wybrać teksturę (1), którą będzie wypełniony kształt albo obraz (2) z odpowiedniego dla nas źródła. Poniżej, niezależnie od wyboru, pojawiają się opcje rozmieszczenia wypełnienia (3).

wypełnienie

Następna opcja to „Wypełnienie deseniem”. Tutaj istnieje możliwość wybrania wzoru wypełnienia (1), następnie jego koloru (2) oraz barwy tła (3), a więc drugiego planu.

wypełnienie

Ostatnia z opcji to „Wypełnienie tłem slajdu”. Po wyborze tej opcji edytowany kształt przyjmie takie samo wypełnienie, jakie jest w tle slajdu.

Zobacz również:

Jak zarejestrować prezentację z narracją?
Jak stworzyć graficzny łańcuch pokarmowy w slajdzie?
Jak usunąć tło ze zdjęcia w albumie fotograficznym?
Jak stworzyć slajd z porównaniem?
Czym są ułatwienia dostępu w prezentacji?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady