Jak automatycznie wygenerować bibliografię?

Problem:
Jak automatycznie wygenerować bibliografię?
 
Jeśli piszemy pracę z jakąś literaturą i musimy do niej dołączyć bibliografię nie trzeba się nad nią męczyć ręcznie. Dzięki opcjom programu Word możemy wygenerować bibliografię zgodną z określoną konwencją praktycznie bez wysiłku.
 
Rozwiązanie:
Aby wygenerować bibliografię wykorzystamy formant Bibliografia. Word sam odpowiednio poukłada i sformatuje informacje na temat książek, jedyne, co my musimy zrobić to je wybrać i zdecydować się na styl bibliografii.
  • Przechodzimy na kartę Odwołania.
  • W sekcji Cytaty i bibliografia, klikamy formant Zarządzaj źródłami – tutaj wybierzemy, które spośród wszystkich dodanych źródeł mają się znajdować w bibliografii.
  • W oknie dialogowym Menedżer źródeł zaznaczamy wybrane pozycje w oknie z lewej strony.
  • Naciskamy przycisk Kopiuj -> i źródło pojawia się w oknie z prawej strony.
  • Powtarzamy to działanie dotąd, aż w oknie z prawej mamy wszystkie książki, które mają być w bibliografii.
               
 Przyciski Kopiuj i Usuń, służące odpowiednio do dodawania i usuwania wpisów, działają w dwie strony. Można więc także kopiować i usuwać książki z okna po prawej stronie.
 
Gdy skompletujemy listę źródeł możemy przejść do samego tworzenia bibliografii.
Najpierw wybieramy styl bibliografii. Na karcie Odwołania, w sekcji Cytaty i bibliografia, wybieramy odpowiedni Styl z listy rozwijanej, my wybierzemy styl MLA
Następnie wystarczy tylko wygenerować bibliografię. Klikamy na formant Bibliografia (na tej samej karcie, w tej samej sekcji). Z listy rozwijanej wybieramy jeden z możliwych układów – różnią się one nagłówkiem:
 
Wystarczy kliknąć i gotowa, odpowiednio sformatowana, bibliografia pojawi się w naszym dokumencie:

Zobacz również:

Jak dodać do dokumentu menu dewelopera?
Jak formatować prace dyplomowe?
Jak użyć Tezaurusa?
Jak cieniować komórki w tabeli?
Jak dodać numerację tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady