Jak automatycznie wygenerować bibliografię?

Problem:
Jak automatycznie wygenerować bibliografię?
 
Jeśli piszemy pracę z jakąś literaturą i musimy do niej dołączyć bibliografię nie trzeba się nad nią męczyć ręcznie. Dzięki opcjom programu Word możemy wygenerować bibliografię zgodną z określoną konwencją praktycznie bez wysiłku.
 
Rozwiązanie:
Aby wygenerować bibliografię wykorzystamy formant Bibliografia. Word sam odpowiednio poukłada i sformatuje informacje na temat książek, jedyne, co my musimy zrobić to je wybrać i zdecydować się na styl bibliografii.
  • Przechodzimy na kartę Odwołania.
  • W sekcji Cytaty i bibliografia, klikamy formant Zarządzaj źródłami – tutaj wybierzemy, które spośród wszystkich dodanych źródeł mają się znajdować w bibliografii.
  • W oknie dialogowym Menedżer źródeł zaznaczamy wybrane pozycje w oknie z lewej strony.
  • Naciskamy przycisk Kopiuj -> i źródło pojawia się w oknie z prawej strony.
  • Powtarzamy to działanie dotąd, aż w oknie z prawej mamy wszystkie książki, które mają być w bibliografii.
               
 Przyciski Kopiuj i Usuń, służące odpowiednio do dodawania i usuwania wpisów, działają w dwie strony. Można więc także kopiować i usuwać książki z okna po prawej stronie.
 
Gdy skompletujemy listę źródeł możemy przejść do samego tworzenia bibliografii.
Najpierw wybieramy styl bibliografii. Na karcie Odwołania, w sekcji Cytaty i bibliografia, wybieramy odpowiedni Styl z listy rozwijanej, my wybierzemy styl MLA
Następnie wystarczy tylko wygenerować bibliografię. Klikamy na formant Bibliografia (na tej samej karcie, w tej samej sekcji). Z listy rozwijanej wybieramy jeden z możliwych układów – różnią się one nagłówkiem:
 
Wystarczy kliknąć i gotowa, odpowiednio sformatowana, bibliografia pojawi się w naszym dokumencie:

Zobacz również:

Jak ustawić obiekt dokładnie na środku strony?
Jak udostępnić dokument tylko do odczytu?
Jak zaznaczyć tekst?
Jak dodać cień do rysunku lub autokształtu?
Jak wstawić hiperłącze?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady