Jak dodać gradient jako tło slajdu?

Program PowerPoint umożliwia użytkownikowi dowolne zmienianie tła w slajdach danej prezentacji. Pozwala to na personalizację przygotowywanej prezentacji, w tym również np. skojarzenie jej przez obrazek tła z daną organizacją.

Domyślnie każda prezentacja posiada slajdy z białym tłem. Zmiana jest możliwa zarówno dla wszystkich slajdów w całej prezentacji, jak również dla wybranych slajdów.

Jedną z opcji ustawienia wypełnienia tła jest dodanie do niego gradientu. Wypełnienie gradientowe można dowolnie edytować pod kątem efektów wizualnych, dlatego dobrze nadaje się na przykład do prezentacji prowadzonych również w formie ustnej – jako tło dla poszczególnych, omawianych haseł.

Rozwiązanie:

 

Aby ustawić tło gradientowe, należy w oknie głównym kliknąć prawym przyciskiem myszki na slajd, po czym z rozwijanego menu wybrać opcję „Formatuj tło”.

wstawianie-tla-gradient

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Formatowanie tła”. Z dostępnych opcji w zakładce „Wypełnienie” (1) należy wybrać „Wypełnienie gradientowe” (2). Poniżej pokażą się opcje (3) pozwalające na edytowanie rodzaju ułożenia oraz typu gradientu wykorzystywanego w danej prezentacji jako tło. Wybrać tam można między innymi zestawienie kolorów dla tła, stopień nasycenia gradientu, jego jasność czy przezroczystość.

wstawianie-tla-gradient

Gdy wszystkie ustawienia są odpowiednie, można zapisać tło na dwa sposoby. W pierwszym – jeśli tło ma być zastosowane tylko do wybranego slajdu – należy kliknąć „Zamknij” (1). Jeżeli tło ma być takie same dla całej prezentacji, należy wybrać opcję „Zastosuj do wszystkich” (2). Aby usunąć wszystkie wprowadzone zmiany i wrócić do poprzednich ustawień, należy kliknąć „Resetuj tło” (3).

wstawianie-tla-gradient

 

 

Zobacz również:

Jak usunąć tło ze zdjęcia w albumie fotograficznym?
Jak dodać gotowy motyw do slajdu?
Jak szybko powiększyć slajd?
Jak wstawić obiekt wideo z pliku do slajdu?
Jak usunąć nieużywane języki?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady