Jak dodać obraz jako tło slajdu?

Program PowerPoint umożliwia użytkownikowi dowolne zmienianie tła w slajdach danej prezentacji. Pozwala to na personalizację przygotowywanej prezentacji, w tym również np. skojarzenie jej przez obrazek tła z daną organizacją.

Domyślnie każda prezentacja posiada slajdy z białym tłem. Zmiana jest możliwa zarówno dla wszystkich slajdów w całej prezentacji, jak również dla wybranych slajdów.

Jako wypełnienie tła slajdu można wybrać dowolny obraz, zarówno w zakresie oferowanych przez pakiet Office tekstur, jak również pochodzący z własnych zasobów. To świetny pomysł przy tworzeniu prezentacji firmowych, w których tło obrazu będzie kojarzyło się wizualnie z kolorystyką firmy.

Rozwiązanie:

 

Aby dodać do tła slajdu obrazek z własnych zasobów komputera, należy w oknie głównym kliknąć prawym przyciskiem myszki na slajd, po czym z rozwijanego menu wybrać opcję „Formatuj tło”.

wstawianie-tla-obraz

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Formatowanie tła”. Z dostępnych opcji w zakładce „Wypełnienie” (1) należy wybrać „Wypełnienie obrazem albo teksturą” (2), a następnie w zakładce „Wstaw z:” wybrać opcję „Plik…” (3).

wstawianie-tla-obraz

Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym należy wybrać plik, który chcemy dodać jako tło. Z bocznej szpalty (1) należy wybrać lokalizację pliku, następnie kliknąć na wybrany plik (2) oraz zatwierdzić go, klikając „Wstaw” (3).

wstawianie-tła-obraz

Dodany obraz może widnieć na slajdzie na dwa sposoby. Domyślnie ustawiona jest opcja „Rozmieść obraz sąsiadująco jako teksturę” (1), która pozwala uniknąć pikselizacji obrazu w przypadku plików bardzo małych rozmiarowo. Gdy opcja jest zaznaczona, istnieje możliwość wyboru opcji rozmieszczenia (2), wyrównania (3) czy odbicia lustrzanego (4). Warto pamiętać, że przy pliku obrazu pełnowymiarowego opcja ta będzie praktycznie niewidoczna w efekcie końcowym.

wstawianie-tla-obraz

Gdy opcja rozmieszczenia sąsiadującego nie jest włączona (1), obraz zostanie rozciągnięty na cały slajd. Jest to opcja zalecana w przypadku obrazów o dużym rozmiarze. Rozciągniętą teksturę da się edytować (2) pod kątem jej rozciągania na slajdzie.

wstawianie-tla-obraz

Niezależnie od wybranej opcji ułożenia obrazu można ustawić jego przezroczystość (1). Gdy wszystkie ustawienia są odpowiednie, można zapisać tło na dwa sposoby. W pierwszym – jeśli tło ma być zastosowane tylko do wybranego slajdu – należy kliknąć „Zamknij” (2). Jeżeli tło ma być takie same dla całej prezentacji, należy wybrać opcję „Zastosuj do wszystkich” (3). Aby usunąć wszystkie wprowadzone zmiany i wrócić do poprzednich ustawień, należy kliknąć „Resetuj tło” (4).

wstawianie-tla-obraz

 

 

Zobacz również:

Jak przygotować prezentację?
Jak zmienić styl zdjęcia w albumie fotograficznym?
Jak wstawić obiekt clipart – wideo w slajdzie?
Jak ustawić kierunek tekstu w slajdach?
Jak edytować grafiki SmartArt?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady