Jak dodać teksturę jako tło slajdu?

Program PowerPoint umożliwia użytkownikowi dowolne zmienianie tła w slajdach danej prezentacji. Pozwala to na personalizację przygotowywanej prezentacji, w tym również np. skojarzenie jej przez obrazek tła z daną organizacją.

Domyślnie każda prezentacja posiada slajdy z białym tłem. Zmiana jest możliwa zarówno dla wszystkich slajdów w całej prezentacji, jak również dla wybranych slajdów.

Wygodnym sposobem na dodanie tła do slajdu jest skorzystanie z oferty tekstur, którą zapewnia program. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku tworzenia prezentacji tematycznych, w których treść nie gra aż tak dużego znaczenia i nie musi być wyraźnie wyeksponowana, a w których tekstura nawiązuje do tematyki prezentacji.

Rozwiązanie:

 

Aby dodać do tła slajdu gotową teksturę, należy w oknie głównym kliknąć prawym przyciskiem myszki na slajd, po czym z rozwijanego menu wybrać opcję „Formatuj tło”.

wstawianie-tla-tekstura

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Formatowanie tła”. Z dostępnych opcji w zakładce „Wypełnienie” (1) należy wybrać „Wypełnienie obrazem albo teksturą” (2). Następnie z rozwijanego menu  „Tekstura” (3) należy wybrać ten obraz, który najlepiej pasuje do prezentacji.

wstawianie-tla-tekstura

Obraz tekstury można ułożyć w dwa sposoby. Domyślnie ustawiona jest opcja „Rozmieść obraz sąsiadująco jako teksturę” (1), która pozwala uniknąć pikselizacji obrazu. Gdy opcja jest zaznaczona, istnieje możliwość wyboru opcji rozmieszczenia (2), wyrównania (3) czy odbicia lustrzanego (4).

wstawianie-tla-tekstura

Gdy opcja rozmieszczenia sąsiadującego nie jest włączona (1), obraz zostanie rozciągnięty na cały slajd, co w przypadku niektórych tekstur, zwłaszcza tych z małymi elementami graficznymi, może powodować nieestetyczny efekt końcowy. Rozciągniętą teksturę da się edytować (2) pod kątem jej rozciągania na slajdzie.

wstawianie-tla-tekstura

Niezależnie od wybranej opcji ułożenia tekstury można ustawić jej przezroczystość (1). Gdy wszystkie ustawienia są odpowiednie, można zapisać tło na dwa sposoby. W pierwszym – jeśli tło ma być zastosowane tylko do wybranego slajdu – należy kliknąć „Zamknij” (2). Jeżeli tło ma być takie same dla całej prezentacji, należy wybrać opcję „Zastosuj do wszystkich” (3). Aby usunąć wszystkie wprowadzone zmiany i wrócić do poprzednich ustawień, należy kliknąć „Resetuj tło” (4).

wstawianie-tla-tekstura

 

 

Zobacz również:

Jak zapisać pokaz z obsługą makr?
Jak ustawić kierunek tekstu w slajdach?
Gdzie znajdują się szablony prezentacji?
Jak stworzyć slajd z porównaniem?
Jak utworzyć album fotograficzny?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady