Jak edytować osie wykresu?

Program PowerPoint daje użytkownikowi wiele różnych możliwości związanych z tworzeniem rozmaitych prezentacji.

Niekiedy w prezentacjach musi zostać ujęty wykres. O ile wstawiony wykres jest jedynie podstawą do dalszej jego edycji, o tyle edycja ta może osobom początkującym przysporzyć nieco kłopotu.

Na wykresach da się edytować obie osie, zarówno pod kątem ich właściwości, jak również wartości, które przedstawiają.

Rozwiązanie:

Najprostszym sposobem na edytowanie osi wykresu, jeśli chodzi o ich właściwości oraz efekty wizualne, jest dwukrotne kliknięcie na wybraną oś – pionową bądź poziomą. Otworzy to nowe okno dialogowe „Formatowanie osi” oraz menu opcji „Opcje osi”. W menu formatowania osi poziomej można edytować takie wartości, jak odległości (1) między osiami czy między osią z etykietą; typ osi (2) – zostawienie ustawień automatycznych spowoduje domyślne ustawienie osi według podanych w dokumencie wartości; typy znaczników i etykiety (3), w ramach których można wybrać m.in. miejsce położenia etykiet osi; przecięcie z osią pionową (4), czyli miejsce, w którym obie osie się przecinają.

edytowanie-osi-wykresu

Formatowanie osi pionowej zależy poniekąd od wprowadzonych tam wartości. W przypadku wartości procentowych Pierwszym zbiorem opcji jest możliwość edytowania wartości pokazanych na osi (1); następnie dostępne są opcje typów znaczników i położenia etykiet (2), podobne jak w przypadku osi poziomej; ostatnio zbiór opcji wyznacza miejsce przecięcia z podłożem (3) osi pionowej.

edytowanie-osi-wykresu

Zobacz również:

Jak ustawić rozdzielczość prezentacji?
Jak wstawić obraz do slajdu?
Jak ustawić przejście slajdu po określonym czasie?
Jak ustawić gotowe efekty przejścia slajdu?
Jak automatycznie uruchamiać prezentację po starcie Windows 7?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady