Jak edytować wykres w prezentacji?

Program PowerPoint jest wszechstronnym narzędziem, przystosowanym do tworzenia rozmaitych rodzajów prezentacji.

Jednym z typów prezentacji, które są często tworzone z pomocą tego programu, są wszelkie pokazy związane z podsumowaniem badań, wyników, np. w firmach czy podczas rozmaitych projektów badawczych. Wówczas jednym z użytecznych narzędzi jest zastosowany w polu wykres.

Rzadko kiedy wykres wstawiony automatycznie przez program z puli możliwych motywów wykresu odpowiada stuprocentowo oczekiwaniom osoby tworzącej prezentację. Zazwyczaj trzeba zmienić jego wielkość, położenie i cechy legendy, czy liczbę wartości oraz ich poziom. Wszystko to można zrobić w prezentacji PowerPoint.

Rozwiązanie:

Zaznaczony wykres można edytować na dwa sposoby: pod kątem zmiany wartości w pliku Excel, a także pod kątem wyglądu w programie PowerPoint.

Zmiany w pliku Excel mogą być przeprowadzone w dwóch kwestiach. Za pomocą prostego przycisku tabela może zostać rozszerzona o kolejne serie (1) (przesunięcie w bok o jedną bądź więcej kolumn) bądź kategorie (2) (przesunięcie w dół o jeden bądź więcej wierszy).  W powstałe pola można wpisać dowolne wartości, jak również zmienić wartości już istniejące czy nazwy serii bądź kategorii.

edytowanie-wykresu

Najprostszym zabiegiem edycji, który można przeprowadzić w programie PowerPoint w zakresie wykresów, jest ich zwiększanie i zmniejszanie za pomocą odpowiedniego, przeciąganego przycisku.

edytowanie-wykresu

Wykres składa się z kilku elementów. Legendy (1), która zawiera wytłumaczenie wartości i opcji pokazanych na wykresie; serii (2) oraz kategorii (3), które są edytowalne w programie Excel, o czym mowa była wyżej; słupków wykresu (4), dowolnych w zależności od wybranego rodzaju wykresu. Ich wysokość w tym przypadku jest zależna od wartości wprowadzanych w pliku Excel.

edytowanie-wykresu

Jedną z wartości edytowanych bezpośrednio w programie PowerPoint jest legenda. Po dwukrotnym kliknięciu na nią, otwiera się okno dialogowe „Opcje legendy”. Można tam zmieniać położenie legendy automatycznie względem wykresu, a także zaznaczyć opcję, w której legenda nie zasłania wykresu.

opcje-legendy

Zobacz również:

Czym różnią się rozdzielczości prezentacji?
Jak dodać obramowanie do drukowanych slajdów?
Jak wstawić obraz do slajdu?
Jak stworzyć kalendarz adwentowy?
Jak ustawić preferencje językowe prezentacji?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady