Jak i po co sortować komórki w arkuszu?

Jako że program Excel służy do budowania głównie rozmaitych zestawień, opcja sortowania komórek w arkuszu wydaje się być niezwykle przydatna. Sortowanie można wykonać w każde chwili oraz według rozmaitych kryteriów.

Sortowanie komórek staje się przydatne zwłaszcza w chwilach, czy niezbędne jest ułożenie komórek w konkretnej kolejności w celu ich edytowania. Sortowanie znacznie ułatwia używanie programu do dalszych celów, niezwiązanych z samą pracą programu.

Rozwiązanie:

Sortowanie komórek może odbywać się na kilka sposobów. Wartości można ustawić malejąco bądź rosnąco. Aby wartości – zarówno liczbowe, jak również tekstowe – ułożyć w sposób rosnący, czyli od najmniejszej do największej, należy zaznaczyć komórki, wejść w zakładkę „Dane” i wybrać przycisk szybkiej opcji odpowiedzialnej za ułożenie rosnące (1). Aby komórki ułożyć w sposób malejący, czyli od największej do najmniejszej, należy w tej samej zakładce wybrać przycisk szybkiej opcji odpowiedzialnej za ułożenie malejące (2).

sortowanie

W trakcie wybierania którejś z opcji może pojawić się okno „Ostrzeżenie sortowania”. Dzieje się tak, gdy podobne wartości znalezione zostały przez program w sąsiadujących komórkach. Jeśli chcemy powiększyć obszar sortowania, należy wybrać opcję „Rozszerzyć zaznaczony obszar” (1), a następnie kliknąć „Sortuj”. Jeśli obszar jest odpowiednio zaznaczony, należy wybrać opcję „Pozostawić obecnie zaznaczony obszar” (2), a następnie kliknąć „Sortuj”.

sortowanie

Aby włączyć inne opcje sortowania, należy wybrać zakładkę „Dane”, a następnie przycisk „Sortuj”.

sortowanie

Otworzy się nowe okno dialogowe Sortowanie, w którym wybrać można rozszerzone opcje sortowania. Istnieje możliwość dodania kilku kryteriów sortowania poprzez przycisk „Dodaj poziom” (1). W oknie sortowania (2) można wybrać takie właściwości, jak kolejność sortowania, kryterium sortowania oraz jego obszar.

sortowanie

Zobacz również:

Jak usunąć komentarze z wielu komórek jednocześnie?
Jak przypisać kolor do wartości komórek?
Jak umieścić tekst pod kątem?
Jak stworzyć identyfikator dla pracownika?
Jak grupować obiekty w Excelu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady