Jak i po co sprawdzić statystykę wyrazów?

Jako że program Word służy przede wszystkim do tworzenia dokumentów tekstowych, wszystkie słowa, znaki i wyrazy są w nim odpowiednio przeliczane. Jeszcze kilka lat temu nie miało to większego znaczenia , jednak obecnie w coraz większej liczbie miejsc wymaga się od użytkownika przekazywania dokumentu zawierającego np. określoną liczbę znaków.

Program prowadzi własne statystyki wyrazów, które nie wymagają stosowania innych programów i przeklejania tekstu, aby sprawdzić, ile znaków, wyrazów czy zdań zostało napisanych w określonym dokumencie.

Rozwiązanie:

 

Okno statystyki wyrazów można sprawdzić dwojako. Pierwszy sposób to kliknięcie w przycisk znajdujący się w lewym dolnym rogu dokumentu.

statystyka

Drugi sposób to wejście w zakładkę Recenzjai wybór opcji „Statystyka wyrazów”.

statystyka

W obu przypadkach otworzy się nowe okno dialogowe „Statystyka wyrazów”, w którym będą widoczne kolejne wartości, według których liczona jest statystyka w programie. Zazwyczaj szczególnie istotne są trzy wartości ze wszystkich tutaj zebranych: wyrazy, znaki (bez spacji) oraz znaki (ze spacjami) (1). Ich przestrzegania obecnie wymaga się między innymi na uczelniach wyższych podczas pisania prac zaliczeniowych, w wielu zawodach – np. redaktorów i korektorów, którzy rozliczają się według stawek za arkusz wydawniczy, czyli określoną liczbę znaków, czy copywriterów, piszących teksty konkretnej długości na zamówienie. Dodatkowo, opcja „Dołącz pola tekstowe, przypisy dolne i końcowe” (2) po zaznaczeniu pozwala na doliczenie do statystyk wyrazów wszystkich tekstów zawartych w programie – przed sprawdzeniem statystyk warto więc sprawdzić, czy jest ona nam potrzebna.

statystyka

Zobacz również:

Jak zmienić układ klawiatury dla pakietu Office w Windows 7?
Jak wstawić podpis do tabeli/rysunku/równania?
Jak stworzyć kolumny z tekstem ciągnące się przez kilka stron?
Jak ustawić obrazek jako tło strony?
Jak masowo zmieniać formatowanie wybranych fragmentów tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady