Jak i po co zablokować widok konkretnych komórek w arkuszu?

Program Excel przeznaczony jest przede wszystkim do wykonywania rozmaitych zestawień, służących potem do różnych celów. W ramach programu możliwe jest również wykonywanie podstawowych formuł, a także odnoszenie się do komórek, które mają być wzięte pod uwagę w rozmaitych działaniach.

Z tego powodu, jak również z wielu innych, głównie ułatwiających pracę, program Excel znacznie ułatwia podgląd konkretnych komórek arkusza przez możliwość ich zablokowania.

Rozwiązanie:

Aby zablokować widok konkretnych komórek w arkuszu, należy wejść w zakładkę Widok”, a następnie wybrać opcję „Zablokuj okienka”.

blokowanie

Pojawi się rozwijane menu z trzema opcjami. Opcja „Zablokuj okienka” (1) pozwala na zablokowanie okienek, które wybierzemy zaznaczeniem – na przykład w sytuacji, gdy kilka wartości jest nam niezbędnych do wykonywania na nich działań. Opcja „Zablokuj górny wiersz” (2) blokuje bez konieczności zaznaczania pierwszy wiersz w danym arkusz – jest to przydatne, gdy wpisujemy dane, a chcemy przyporządkować je do konkretnych kolumn, odpowiednich dla danych wartości. Opcja „Zablokuj pierwszą kolumnę” (3) pozwala na zablokowanie bez zaznaczania pierwszej kolumny w arkuszu – jeśli tabela, którą tworzymy, jest pozioma, to z pewnością ta opcja przyda się do wpisywania danych w dalszych kolumnach.

blokowanie

Zobacz również:

Jak wstawić obrazek Clipart?
Jak utworzyć wykres przestawny?
Jak scalić komórki w Excelu?
Jak stworzyć spis telefonów w firmie?
Jak zapisać szablon z obsługą makr?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady