Problem:
Jak konwertować cale na stopy/centymetry?
Każdy zna bajkę o Calineczce, ale nie każdy wie ile Calineczka naprawdę mierzyła 🙂 Tym bajkowym wstępem rozpoczniemy niezwykle przyziemny temat konwersji liczb. Zamiast bawić się w szukanie przeliczników jednostek stworzymy swój własny konwerter w Excelu, a dla wprawy przeliczymy wzrost Calineczki na stopy i na centymetry 🙂
Rozwiązanie:
Przygotowujemy kolumnę, w której będziemy wpisywać wartości w calach. W komórkach obok będziemy odczytywać ich odpowiednik w stopach i centymetrach.Ustawiamy kursor w komórce, gdzie mają być stopy i odnajdujemy funkcję konwertującą.
Klikamy na przycisk Wstaw funkcję – fx obok Paska formuły:
Pojawi się okno dialogowe Wstawianie funkcji. Z listy rozwijalnej wybieramy kategorię Inżynierskie. W oknie poniżej odszukujemy funkcję Convert.
Możemy ją także znaleźć na czwartej karcie Formuły. W sekcji Biblioteka Funkcji. Klikając strzałkę pod formantem Więcej funkcji. Z listy opcji wybieramy Inżynierskie. A następnie odszukujemy funkcję Convert.
Pojawi się okno dialogowe Argumenty funkcji, gdzie musimy wypełnić w polach edycji 3 argumenty:
- Liczba – wartość, która będzie konwertowana – u nas adres komórki A2, czyli tam gdzie mamy podany w calach wzrost Calineczki.
- Jednostka_we – czyli jednostka, w jakiej podaliśmy wartość powyżej, symbol cala to z ang. „in”.
- Jednostka_wy – czyli jednostka, do której konwertujemy daną wartość, u nas stopa: „ft”.
Aby konwertować cale na centymetry wypełniamy 3 pola odpowiednio wartościami:
Oczywiście funkcja ta konwertuje również inne jednostki. Należy jednak pamiętać, iż można tylko konwertować miarę długości na miarę długości, ciężar na ciężar itp. W przypadku połączenia dwóch „różnych” typów miar lub wpisania nieistniejącej jednostki otrzymamy błąd N/D.
Zobacz również:
Jak usunąć filtr z tabeli?
Jak zsumować dane z kilku arkuszy?
Jak wstawić obrazek Clipart?
Jak połączyć tekst z automatyczną formułą w nagłówku/stopce?
Jak sprawdzić zgodność pliku podczas zapisywania w starszej wersji?