Jak konwertować listę w tabelę?

Program Word umożliwia tworzenie rozmaitych rodzajów formatowania tekstu w dokumencie, w tym również tworzenia rozmaitych zestawień z różnym typem numerowania czy punktorów. Czasem jednak w trakcie edycji okazuje się, że określone dane powinny być wstawione jako tabela, nie zaś jako lista.

Aby uniknąć przepisywania wartości, można w szybki sposób konwertować listę w tabelę. Taki sposób jest szczególnie korzystny, jeśli tabela ma zawierać wartości ustawione według konkretnego klucza.

Rozwiązanie:

 

Aby konwertować listę w tabelę, należy najpierw usunąć formatowanie związane z wypunktowaniem albo numeracją. Aby to zrobić, należy zaznaczyć tekst, po czym wybrać odpowiednią ikonę w zakładce „Narzędzia główne” – ikonę punktorów (1) albo numerowania (2), zależnie od zastosowanego systemu w danej liście.

konwertowanie

Następnie należy zaznaczyć tekst na nowo, wejść w zakładkę Wstawianie i wybrać opcję „Tabela”. W rozwijany menu należy kliknąć na funkcję „Konwertuj tekst na tabelę”.

konwertowanie

Pojawi się nowe okno dialogowe. W oknie tym można wybrać liczbę kolumn (1) – liczba wierszy zostanie określona za pomocą linijek zaznaczonego tekstu. Na samym dole należy określić typ znaku, który zaznacza podział między kolumnami (2); w naszym przypadku będzie to myślnik, należy więc wybrać opcję – „Inny” oraz wpisać typ znaku. Zmiany wprowadzamy za pomocą przycisku „OK” (3).

konwertowanie

Tabelę należy odpowiednio edytować, do własnych wymagań, np. zmniejszając rozmiar komórek i szerokość tabeli.

Poniżej kolejne kroki edytowania i konwertowania tekstu na tabelę. Najpierw ukazany jest tekst wyjściowy (1), czyli lista z punktowaniem. Nastepnie widoczna jest lista po usunięciu punktorów (2). Na końcu widzimy utworzoną i sformatowaną tabelę (3).

konwertowanie

 

 

 

Zobacz również:

Jak wydrukować dokument bez komentarzy, nie usuwając ich?
Jak zmienić rozmiar papieru?
Gdzie znajduje się podgląd wydruku?
Jak użyć Tezaurusa?
Jak usunąć pole tekstowe?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady