Jak napisać tytuł tekstu wielkimi literami?

Choć zadanie wydaje się być proste, to jednak, jak wskazuje doświadczenie, powoduje wiele problemów u użytkowników programu Word. Wielkie litery przydają się jako tytuły książek, prac naukowych czy artykułów, w których tworzona jest strona tytułowa i musi być ona dodatkowo wyróżniona i zaznaczona. Oto kilka sposobów, jak szybko sobie z tym problemem poradzić.

Rozwiązanie:

Na początek warto wiedzieć, że są trzy sposoby rozwiązania tego problemu. Pierwszy z nich to użycie na klawiaturze komputera klawisza CAPS LOCK – to rozwiązanie jednak nie satysfakcjonuje osób, które chciałyby wyróżnić w rozmiarze tekstu pierwsze litery i wszelkie nazwy własne, a także resztę liter nieco mniejsza czcionką.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest wejście w menu „Narzędzia główne”, wybranie zakładki „Czcionka” i otwarcie okna dialogowego.

kapitaliki

Otworzy się okno „Czcionka”, w którym należy zaznaczyć pole wyboru przy opcji „Kapitaliki”, a następnie potwierdzić wybór klawiszem „OK”.

kapitaliki

Podobny efekt uzyskamy, jeśli wejdziemy w menu „Narzędzia główne” i otworzymy okno dialogowe zakładki „Style”.

kapitaliki

Obok naszej wirtualnej kartki papieru otworzy się okno, w którym pokażą się pozostałe style. Należy wybrać z listy styl „Tytuł książki”, aby tekst został napisany kapitalikami. Co wygodne, styl ten można wciągnąć na listę pokazywanych stylów, dzięki czemu zawsze mamy go pod ręką.

kapitaliki

Zobacz również:

Jak wstawić automatyczny spis treści?
Jak sprawić, żeby tabela nie była dzielona między stronami?
Jak wstawić obiekt WordArt?
Jak zmienić orientację strony (pionowa, pozioma)?
Jak szybko poruszać się po dokumencie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady