Jak obliczyć sumę w Excelu?

Program Excel służy przede wszystkim do tworzenia rozmaitych zestawień, głównie liczbowych, a potem do wykorzystywania funkcji i formuł wbudowanych w program w celu dokonywania rozmaitych operacji, głównie wyliczeniowych.

W programie istnieje możliwość bardzo prostego obliczenia sumy liczb zawartych w poszczególnych komórkach. Sprawdza się to przy tworzeniu zestawień wydatków i wpływów czy jakichkolwiek innych zestawień księgowych i finansowych.

Rozwiązanie:

 

Aby obliczyć sumę z komórek, należy wejść w zakładkę „Formuły” i wybrać opcję „Matematyczne i trygonometryczne”.

suma

Następnie z rozwijanej listy należy wybrać opcję „SUMA”.

suma

Pojawi się nowe okno, w którym wpisać można „Argumenty funkcji”. W oknie tym zapis może być dwojaki. Jeśli komórki, z których sumę chcemy obliczyć, są położone w bezpośrednim sąsiedztwie, możemy zaznaczyć je, wykorzystując dwukropek – gdzie pierwszy argument to położenie pierwszej liczby, następnie dwukropek, i drugi argument jako położenie ostatniej liczby. Jeśli komórki są położone w odległościach, możemy postąpić na dwa sposoby. Pierwszy to wpisanie poszczególnych lokalizacji komórek, z których chcemy obliczyć sumę, oddzielając je znakiem średnika. Drugi sposób to zaznaczenie tych komórek na arkuszu, w trakcie gdy okno „Argumenty funkcji” jest otwarte; po zaznaczeniu każdej komórki należy wpisać średnik, aby oddzielić od siebie argumenty funkcji.

Po zatwierdzeniu przyciskiem „OK” bądź Enterem – formuła zostaje wpisana i będzie automatycznie obliczana.

suma

Zobacz również:

Jakie jednostki można konwertować w Excelu?
Excel 2007: Nowe zakresy zestawów danych
Jak połączyć tekst z automatyczną formułą w nagłówku/stopce?
Jak usunąć zakreślenie nieprawidłowych danych?
Jak wydrukować poziomo arkusz danych?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady