Jak odwoływać się do komórek (style odwołania A1 i W1K1)?

Problem

Jak można odwoływać się do komórek w Excelu, tj. jak otrzymać wartość z jednej komórki wpisując formułę w drugiej komórce?

Rozwiązanie:


W Excelu występuje kilka możliwości odwołań do komórek. Ja skupię się, w tej chwili, na dwóch.

Styl odwołania A1

Pierwsze z nich zwane jest Stylem odwołania A1 (włączone standowardowo w Excelu) i polega na tym, że chcąc odwołać się do danej komórki (np. chcąc użyć wartości, która się w niej znajduje) musimy wpisać do formuły:

  1. literę, która przypisana jest do danej kolumny (na przecięciu której znajduje się nasza komórka), a następnie
  2. liczbę, która oznacza numer wiersza (na przecięciu którego znajduje się nasza komórka).

Myślę, że co poniektórzy z Was spostrzegą to, że ten styl odwołania stosowany był w grze „w statki” 🙂

Przykład odwołania A1 do komórki prezentuje poniższy rysunek:

Przykład adresowania A1W komórce B2 wpisujemy liczbę, w naszym przykładzie jest to liczba: 345. Następnie chcemy zawartość komórki B2 wyświetlić w innej komórce, w naszym przykładzie w komórce C2. W takim wypadku możemy napisać, w komórce C2, formułę, odwołującą się do komórki B2, w następujący sposób:

 
 

{code}

=B2

{/code}

Teraz po zmianie wartości w komórce B2 automatycznie zmieni nam się wartość w C2.

Spróbuj sam to przetestować!
 

Styl odwołania W1K1

Trudno by było nie wspomnieć (stosowane rzadko przez znaczną mniejszość użytkowników Excela) o odwołaniach do komórek zwanych odwołaniami W1K1. Powiedzmy sobie szczerze, że to odwołanie stosowane jest w znacznej większości przypadków podczas tworzenia makr lub pisania kodu w VBA.

Dlaczego większość użytkowników stosuje odwołanie A1?

  1. Jest ono standardowo, włączone i nie każdy wie (i chce szukać) gdzie je zmienić na inne,
  2. Większość z nas „przechodziła” w młodym wieku grę „w statki” dlatego też łatwiej jest nam się poruszać po arkuszu z literowymi oznaczeniami kolumn.

Aby przełączać się między stylami odwołania A1 i W1K1 należy:

  • Excel 2007: Kliknij Przycisk pakietu Office (lewy górny róg aplikacji), następnie kliknij przycisk Opcje progamu Excel. W sekcji Formuły zaznacz/odznacz pole wyboru Styl odwołania W1K1.
  • Excel 2003: Kliknąć polecenie Opcje w menu Narzędzia, potem kliknąć kartę Ogólne. Następnie w obszarze Ustawienia zaznaczyć/wyczyścić pole wyboru Styl odwołania W1K1.

Po włączeniu odwołań W1K1 zmiana jaką można zaobserwować „od razu”, to zmiana opisów nagłówków kolumn – zamiast liter widoczne stają się liczby.

Drugą zmianą, a zarazem chyba najważniejszą, jest to, że teraz, odwołując się do danej komórki, najpierw wpisujemy literę W (oznaczającą wiersz) potem podajemy numer wiersza, następnie wpisujemy literę K (oznaczającą kolumnę) i wpisujemy numer kolumny.

Przykład odwołania W1K1:

Przykład odwołania W1K1Jak widać na obrazku obok, nastąpiły dwie zmiany opisane powyżej, tj. nagłówki kolumn zamiast literami opisywane są liczbami oraz odwołanie do komórki z B2 zmieniło się na W2K2.
 

 
 

Aby lepiej zrozumieć to jak odbywa się konwersja odwołania A1 na odwołanie W1K1 poniżej przedstawiam kilka przykładów takiej konwersji:

{code}

A4 = W4K1

C4 = W4K3

C6 = W6K3

F24 = W24K6

{/code}

Pozostałe odwołania

W Excelu istnieją jeszcze inne odwołania (W-3, względne i bezwzględne), o których tutaj nie udało mi się wspomnieć. Jednak postaram się to zrobić w osobnych poradach.

 

Zobacz również:

Jak sprawdzić, czy formuły w arkuszu są poprawne?
Jak scalić komórki w Excelu?
Jak przenieść wykres w Excelu?
Co zrobić aby edytować wpisy w legendzie?
Jak stworzyć identyfikator dla pracownika?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady