Jak pomnożyć macierze w Excelu?

Problem:
Jak pomnożyć macierze w Excelu?
 
Mnożenie macierzy jest skomplikowane i czasochłonne szczególnie, jeśli mamy doczynienia z dużą ilością wierszy i kolumn. Excel jest odpowiedzią na ten problem – oferuje proste i szybkie uzyskanie iloczynu macierzy. 
 
Rozwiązanie:

Zanim przystąpimy do wykonywania mnożenia wprowadzamy macierze do Excela – wpisując wartości odpowiednio w kolumny i wiersze.
 
Aby mnożenie było wykonalne, pierwsza macierz musi mieć tyle kolumn, ile wierszy znajduje się w drugiej macierzy.  My obliczymy iloczyn macierzy A(2×3) i B(3×2).
 
Należy pamiętać, że wynik też będzie macierzą, a więc musimy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na jego wstawienie. Uzyskana macierz ma tyle wierszy, co macierz  pierwsza A(2) i tyle samo kolumn, co macierz druga B(2). Zaznaczamy odpowiedni obszar na rozwiązanie (2×2).
Przechodzimy na kartę Formuły, w sekcji Biblioteka funkcji klikamy formant Matematyczne i tryg.
Z listy opcji wybieramy Macierz.Iloczyn.
 
Pojawia się okno dialogowe Argumenty funkcji. W polu Tablica1 wpisujemy zakres, w którym znajduje się macierz A(u nas: A5:C6).
 
W polu Tablica2 wpisujemy zakres, w którym znajduje się macierz B (tu: E5:F7).
 
Teraz naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Enter i macierz będąca wynikiem mnożenia pojawia się w arkuszu!
 

Zobacz również:

Jak skopiować wartość bez kopiowania formuły?
Jak zamienić wielkie litery na małe?
Co zrobić, gdy tekst nie mieści się w komórce (zawijanie tekstu)?
Jak sprawdzić zgodność pliku podczas zapisywania w starszej wersji?
Jak włączyć wyszukiwanie pionowe?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady