Jak pomnożyć macierze w Excelu?

Problem:
Jak pomnożyć macierze w Excelu?
 
Mnożenie macierzy jest skomplikowane i czasochłonne szczególnie, jeśli mamy doczynienia z dużą ilością wierszy i kolumn. Excel jest odpowiedzią na ten problem – oferuje proste i szybkie uzyskanie iloczynu macierzy. 
 
Rozwiązanie:

Zanim przystąpimy do wykonywania mnożenia wprowadzamy macierze do Excela – wpisując wartości odpowiednio w kolumny i wiersze.
 
Aby mnożenie było wykonalne, pierwsza macierz musi mieć tyle kolumn, ile wierszy znajduje się w drugiej macierzy.  My obliczymy iloczyn macierzy A(2×3) i B(3×2).
 
Należy pamiętać, że wynik też będzie macierzą, a więc musimy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na jego wstawienie. Uzyskana macierz ma tyle wierszy, co macierz  pierwsza A(2) i tyle samo kolumn, co macierz druga B(2). Zaznaczamy odpowiedni obszar na rozwiązanie (2×2).
Przechodzimy na kartę Formuły, w sekcji Biblioteka funkcji klikamy formant Matematyczne i tryg.
Z listy opcji wybieramy Macierz.Iloczyn.
 
Pojawia się okno dialogowe Argumenty funkcji. W polu Tablica1 wpisujemy zakres, w którym znajduje się macierz A(u nas: A5:C6).
 
W polu Tablica2 wpisujemy zakres, w którym znajduje się macierz B (tu: E5:F7).
 
Teraz naciskamy kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Enter i macierz będąca wynikiem mnożenia pojawia się w arkuszu!
 

Zobacz również:

Jak zmienić domyślną liczbę otwieranych arkuszy?
Jak zaznaczyć kolorami zakresy liczb spełniających warunki?
Jak szybko wykonać comiesięczne zestawienie dat?
Jak wstawić do komórki aktualną nazwę pliku?
Jak policzyć korelacje między danymi?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady