Jak przetłumaczyć tekst za pomocą Worda?

Problem:
Jak przetłumaczyć  tekst za pomocą Worda?
 
Coraz częściej mamy do czynienia z tekstami z języka obcego, dlatego warto zapoznać się z opcją tłumaczeń w Wordzie. Wprawdzie wykonywane automatycznie tłumaczenia nie są najlepszej jakości, ale trochę nam pomogą zrozumieć czytany tekst.
 
Rozwiązanie:
Word zapewnia dwa mechanizmy tłumaczeń – tu omówimy przekład całego tekstu przy pomocy Microsoft Translator. Przetłumaczymy proste zdanie z języka angielskiego na polski. W ten sposób możemy oczywiście tłumaczyć słowo, frazę, zdanie lub nawet dłuższy tekst.
 
Należy zaznaczyć wybrany tekst.
 
Na karcie Recenzja, w sekcji Sprawdzanie, klikamy formant Przetłumacz.
 
Z prawej strony pojawia się okno dialogowe Poszukiwanie.
Wszystkie pola edycyjne zostały odpowiednio uzupełnione przez program. Gotowe tłumaczenie jest widoczne pod napisem Microsoft Transalator.
Poniżej mamy przycisk Wstaw, po naciśnięciu strzałki w dół pojawiają się dwie opcje.
 
  • Wstaw – zamieni oryginalny tekst na tłumaczenie.
  • Kopiuj – skopiuje tekst tłumaczenia do schowka (możemy go potem wkleić np. obok oryginalnego).

Warto korzystać raczej z tej drugiej opcji, ponieważ wtedy możemy porównać oryginał z tłumaczeniem i samodzielnie wyeliminować ewentualne błędy.

Kiedy okno Poszukiwanie jest już otwarte można także tłumaczyć, wpisując ręcznie tekst w polu edycji Wyszukaj.
 
W polu poniżej musi być ustawiona opcja Tłumaczenie. W polu edycji Z wybieramy na liście język w jakim jest tekst do tłumaczenia. W polu edycji Na wybieramy z listy język, na który chcemy przetłumaczyć.
 
 
Aby wykonać tłumaczenie naciskamy zieloną strzałkę obok pola Wyszukaj.
 
Dla tych, którzy lubią polegać bardziej na swoich umiejętnościach przy tłumaczeniu Word oferuje także opcję tłumaczenia pojedyńczych słów, ale to omówimy już w innym odcinku 🙂

Zobacz również:

Jak stworzyć nowy styl czcionki w Wordzie?
Jak sprawdzić ilość znaków w dokumencie?
Jak napisać tekst w pionie?
Jak sprawdzić pisownię dokumentu w obcym języku?
Jak wstawić symbol lub znak specjalny?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady