Jak przyciąć obraz w slajdzie?

Do slajdów w prezentacji PowerPoint wstawić można wiele różnych kształtów i obrazów, które potem można dowolnie edytować. Istnieje możliwość przycinania obrazów już wstawionych do slajdów, bez konieczności ich usuwania, edytowania w innym programie oraz ponownego dodawania do slajdu.

Taka możliwość jest szczególnie wygodna ze względu na to, że kształty można nie tylko przycinać w dowolny sposób według własnych preferencji, ale również w ramach określonych, wstawianych dodatkowo kształtów.

Rozwiązanie:

 

Aby przyciąć obraz w slajdzie, należy na początek zaznaczyć obraz. Następnie należy wejść w zakładkę „Formatowanie” w dodanym menu „Narzędzia obrazów” i kliknąć na przycisk „Przytnij”.

przycinanie-obraz

Pokaże się rozwijane menu, w którym wybrać można rodzaj przycięcia obrazu. Obraz w slajdzie można przyciąć do kształtu (1) wybieranego w ramach menu, albo wybrać współczynnik proporcji (2), według którego przycięcie zostanie wykonane tak, aby zachować proporcje obrazu. Trzecią opcją jest samodzielne przycięcie (3) obrazu według uznania.

przycinanie-obrazu

Po wybraniu opcji samodzielnego przycięcia obrazu pojawi się okno, które umożliwi wybranie odpowiedniego przycięcia. Gdy obszar przycięcia będzie odpowiednio edytowany, należy powtórnie kliknąć na przycisk „Przytnij”, aby przycięcie zostało wykonane.

przycinanie-obrazu

Zobacz również:

Jak otworzyć bibliotekę motywów?
Jak uruchomić program w prezentacji?
Jak zapisać prezentację jako plik wideo?
Jak zmienić tekst w grafikę SmartArt?
Czym są ułatwienia dostępu w prezentacji?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady