Jak przygotować podstawowy pokaz slajdów?

Istotą tworzenia jakichkolwiek prezentacji w programie PowerPoint jest możliwość ich odtworzenia w trybie pokazu slajdów. Aby jednak móc to zrobić, należy najpierw odpowiednio zaprojektować prezentację. Jest to możliwe dzięki prostym ustawieniom. Oto, jak w podstawowym stopniu zaplanować pokaz slajdów w ramach animacji całych slajdów.

Rozwiązanie:

 

Podstawowym sposobem przygotowania pokazu slajdów jest animowanie slajdów – nie ich elementów, co stanowi już bardziej rozbudowane rozwiązanie. Jeśli slajdy mają pokazywać się po kolei, takie rozwiązanie będzie wystarczające. Interesować nas będzie cała zakładka „Przejścia”.

pokaz slajdów

Podstawową kwestią jest wybranie odpowiedniego efektu przejścia slajdów. Należy pamiętać, że efekt ten ustawia się na bieżąco dla każdego kolejnego slajdu. Po naciśnięciu dolnej strzałki w prawym rogu okna można uzyskać więcej efekt przejścia.

pokaz slajdów

Kolejnym elementem jest edytowanie opcji efektu przejścia. Zależnie od wybranego efektu, opcje te są różne i można je ustawić po wybraniu kliknięciem danego efektu. Do opcji prowadzi nas okno „Opcje efektu”, po którego naciśnięciu rozwijane jest menu.

pokaz slajdów

Następnie ustawiamy pierwszy element chronometrażu, czyli dźwięki. Po wybraniu okna ze strzałką przy opcji „Dźwięk” zostanie otwarta długa lista dźwięków dostępnych w programie, takich jak np. dźwięk migawki aparatu fotograficznego. Można je ustawić na określony czas trwania. Dodatkowo, możliwe jest również ustawienie dźwięków do wszystkich slajdów za pomocą opcji „Zastosuj do wszystkich”.

pokaz slajdów

Drugi element chronometrażu to przesuwanie slajdów. Można wybrać albo przełączanie slajdów po kliknięciu myszą, albo po ustawieniu konkretnego czasu. Jeśli to, co znajduje się w prezentacji, ma być tłem nie do końca związanym z tym, o czym mówi prelegent – albo prezentacja będzie wyświetlana bez niego – można ustawić automatyczne przejścia slajdów po określonym czasie. W innym przypadku korzystniejsze będzie wybranie opcji „Po:” oraz wpisanie tam przedziału czasowego.

pokaz slajdów

Ostatnim polem, choć znajdującym się na początku menu, jest „Podgląd”, gdzie można szybko podejrzeć zmiany wprowadzone w danym slajdzie.

pokaz slajdów

Zobacz również:

Jak otworzyć bibliotekę motywów?
Jak dodać zrzut ekranu do slajdu?
Jak zmienić tekst w grafikę SmartArt?
Jak dodać obiekt ClipArt jako tło slajdu?
Jak włączyć numerowanie slajdów?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady