Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Każdy z nas przynajmniej raz podczas pobytu w szkole czy na studiach miał za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Zazwyczaj forma graficzna była dowolna, a my męczyliśmy się ze stworzeniem ciekawych tabel w Wordzie. Tymczasem lepsze rozwiązanie dla tego problemu ma program Excel.

Rozwiązanie:

 

Aby stworzyć drzewo genealogiczne, należy wejść w menu „Plik” i wybrać przycisk „Nowe”.

drzewo

Po prawej stronie otworzy się nowa karta. Z pola wyboru szablonów należy wybrać przycisk „Diagramy”, a następnie „Tabele i schematy blokowe”.

drzewo

Otworzy się nowe menu, gdzie dostępne będą różne szablony. Należy wybrać tutaj opcję „Drzewo genealogiczne” i dwukrotnie kliknąć.

drzewo

Otworzy się nowe okno programu Excel – po jego wypełnieniu należy pamiętać o zapisaniu. W drzewie genealogicznym pierwszym miejscem do edycji jest imię i nazwisko osoby, która tworzy drzewo. Uzupełnianie drzewa należy rozpocząć od najmłodszych pokoleń, czyli osoby tworzącej spis, zaczynając wpisywanie od prawej strony, a więc imię i nazwisko osoby tworzącej drzewo (1), następnie imię i nazwisko matki i ojca (2) i kolejne pokolenia.

drzewo

Jest to drzewo proste, tzn. zakładające tylko główne gałęzie rodzinne, prowadzące wprost do danego potomka, bez ujmowania np. rodzeństwa, powtórnych małżeństw. Takie drzewo genealogiczne można nazwać rodowodem danej osoby.

Zobacz również:

Jak sprawdzić poprawność wpisanego tekstu?
Jak wydrukować arkusz z komentarzami?
Jak dodać linię trendu?
Jak dodać słupki błędu na wykresie przestawnym?
Jak włączyć dodatek Solver w programie Excel?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady