Jak stworzyć kolumny z tekstem ciągnące się przez kilka stron?

Niekiedy do własnych potrzeb musimy przystosować kartkę w programie Word w taki sposób, aby dzieliła się ona na kilka kolumn. Niekiedy ten podział powinien ciągnąć się przez kilka stron, niestety wówczas uświadamiamy sobie, że tekst, zamiast kontynuować się w tej samej kolumnie na kolejnej stronie, jest przesuwany w kolumnie obok. Co więcej, wprowadzenie tekstu w pierwszej kolumnie powoduje zmiany w kolumnie drugiej i kolejnych. Jak temu zapobiec?

Rozwiązanie:

Przede wszystkim wykonamy całą czynność na kartce w orientacji poziomej. Aby zmienić orientację, wchodzimy w menu „Plik”, następnie „Drukuj”.

kolumny

W ustawieniach drukowania wybieramy opcję „Orientacja pozioma”.

kolumny

Następnie tworzymy tabelę – będzie ona miała 3 kolumny i jeden wiersz. Aby ją wstawić, wchodzimy w menu Wstawianie, następnie wybieramy opcję „Tabela” i zaznaczamy odpowiedni obszar.

kolumny

Teraz tabelę zapełniamy tekstem. Możemy pisać w każdej z kolumn, a gdy zbliżymy się do końca strony, tabela sama przeniesie się na kolejną stronę. Co więcej, pisanie w jednej kolumnie tabeli nie ma wpływu na pisanie w drugiej komórce.

kolumny

Naszym zamiarem było jednak stworzenie kolumn, a nie widocznej tabeli. Teraz musimy więc zrobić wszystko, aby tabela nie była widoczna. Klikamy więc na tabelę lewym przyciskiem myszy, a następnie na mały, kwadratowy przycisk po jej lewej stronie prawym przyciskiem myszy.

kolumny

Z otwartego menu wybieramy opcję Obramowanie i cieniowanie”.

kolumny

Otworzy się nowe okno dialogoweObramowanie i cieniowanie”. W zakładce Obramowaniewybieramy opcję „Brak”, a następnie klikamy przycisk „OK”.

kolumny

Obramowanie tabeli zostaje usunięte, widoczne są natomiast przerywane linie. Są one jedynie do naszej dyspozycji – jak widać, na wydruku będą niewidoczne.

kolumny

 

 

Zobacz również:

Jak usunąć numerację stron?
Jak dodać numerację tekstu?
Jak rozpocząć numerację stron od liczby innej niż 1?
Jak ustawić obrazek za tekstem?
Jak dodać efekt 3D do rysunku lub autokształtu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady