Jak szybko dopasować szerokość i wysokość komórek do tekstu?

Problem:

Mamy komórki w których tekst jest zawijany i są one wyższe i/lub szersze niż standardowa (początkowa) wysokość/szerokość.

Dane wejściowe

Chcielibyśmy uzyskać efekt który, wiem to z doświadczenia, większość z nas lubi, tj. aby:

 • wszystkie komórki miały tą samą wysokość oraz
 • szerokość komórek była dopasowana do długości tekstu w danej komórce (jak poniżej).

Dane wynikowe

Jak to szybko zrobić?

 

Rozwiązanie:

 

Najpierw musimy zaznaczyć cały arkusz (wszystkie komórki):

 • Sposób I: Klikamy pole, znajdujące się w lewym górnym rogu na przecięciu kolumn i wierszy (tam gdzie się one zaczynają).
  Pole zaznaczenia całego arkusza
   
 • Sposób II: Wciskamy na klawiaturze klawisz Ctrl i, przytrzymując go, wciskamy klawisz A.

Następnie klikamy LPM (lewym przyciskiem myszy) na linii znajdującej się pomiędzy dowolnymi dwoma nagłówkami kolumn:

Linia łącząca dwie kolumny

i przeciągamy w prawą stronę na taką odległość, abyśmy mieli pewność, że w takiej szerokości komórki zmieści się każdy tekst zapisany w arkuszu. Tu od razu uwaga: nie boimy się przeciągać (lepiej więcej niż za mało). Potem zwalniamy LPM.

Okazuje się, że po zaznaczeniu wszystkich komórek w arkuszu, dla nich wszystkich ustawiana jest stała szerokość/wysokość.

Przykładowy efekt przeciągnięcia (rozszerzenia) kolumny, przedstawiam poniżej:

Przykładowe rozciągnięcie kolumn

Po rozciągnięciu kolumn na stałą szerokość klikamy podwójnie szybko LPM w linię znajdującą się pomiędzy dowolnymi dwoma nagłówkami kolumn.

Podwójne kliknięcie w linię pomiędzy dwoma nagłówkami kolumn powoduje automatyczne dopasowanie szerokości komórki do jej zawartości. Dlatego po poprawnym wykonaniu powyższych czynności efekt powinien być podobny do poniższego:

Przykładowy efekt dopasowaniaszerokości kolumn do tekstu

Aby wykonać w pełni nasze zadanie potrzebujemy wykonać te same czynności co powyżej z tym, że wykonujemy je korzystając z linii łączącej nagłówki dwóch wierszy (a nie kolumn) oraz omijamy punkt związany z rozszerzaniem wysokości wiersza – ponieważ wcześniej powiedzieliśmy sobie, że rozszerzamy komórki na tyle aby tekst zawarty w nich mieścił się w jednym wierszu.

Reasumując, robimy po kolei:

 1. Zaznaczamy cały arkusz (Ctrl+A lub przecięcie nagłówków kolumn i wierszy).
 2. Rozciągamy szerokość kolumn na tyle, aby w każdej komórce w arkuszu tekst zajmował jeden wiersz (przytrzymać LPM pomiędzy złączeniem nagłówków kolumn i przesuwać w prawo).
 3. Dopasowujemy szerokość kolumn do zawartego w nich tekstu (podwójne szybkie kliknięcie LPM w złączenie nagłówków kolumn).
 4. Dopasowujemy wysokość wierszy do zawartego w nich tekstu (podwójne szybkie kliknięcie LPM w złączenie nagłówków wierszy).
 5. Koniec 🙂

Zobacz również:

Jak usunąć przecinek na końcu tekstu komórki?
Zaokrąglanie do wielokrotności
Jak szybko policzyć sumę?
Jak policzyć ilość komórek o tej samej wartości?
Miejsca dziesiętne, cyfry znaczące i zera nieznaczące

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady