Jak szybko dopasować szerokość i wysokość komórek do tekstu?

Problem:

Mamy komórki w których tekst jest zawijany i są one wyższe i/lub szersze niż standardowa (początkowa) wysokość/szerokość.

Dane wejściowe

Chcielibyśmy uzyskać efekt który, wiem to z doświadczenia, większość z nas lubi, tj. aby:

 • wszystkie komórki miały tą samą wysokość oraz
 • szerokość komórek była dopasowana do długości tekstu w danej komórce (jak poniżej).

Dane wynikowe

Jak to szybko zrobić?

 

Rozwiązanie:

 

Najpierw musimy zaznaczyć cały arkusz (wszystkie komórki):

 • Sposób I: Klikamy pole, znajdujące się w lewym górnym rogu na przecięciu kolumn i wierszy (tam gdzie się one zaczynają).
  Pole zaznaczenia całego arkusza
   
 • Sposób II: Wciskamy na klawiaturze klawisz Ctrl i, przytrzymując go, wciskamy klawisz A.

Następnie klikamy LPM (lewym przyciskiem myszy) na linii znajdującej się pomiędzy dowolnymi dwoma nagłówkami kolumn:

Linia łącząca dwie kolumny

i przeciągamy w prawą stronę na taką odległość, abyśmy mieli pewność, że w takiej szerokości komórki zmieści się każdy tekst zapisany w arkuszu. Tu od razu uwaga: nie boimy się przeciągać (lepiej więcej niż za mało). Potem zwalniamy LPM.

Okazuje się, że po zaznaczeniu wszystkich komórek w arkuszu, dla nich wszystkich ustawiana jest stała szerokość/wysokość.

Przykładowy efekt przeciągnięcia (rozszerzenia) kolumny, przedstawiam poniżej:

Przykładowe rozciągnięcie kolumn

Po rozciągnięciu kolumn na stałą szerokość klikamy podwójnie szybko LPM w linię znajdującą się pomiędzy dowolnymi dwoma nagłówkami kolumn.

Podwójne kliknięcie w linię pomiędzy dwoma nagłówkami kolumn powoduje automatyczne dopasowanie szerokości komórki do jej zawartości. Dlatego po poprawnym wykonaniu powyższych czynności efekt powinien być podobny do poniższego:

Przykładowy efekt dopasowaniaszerokości kolumn do tekstu

Aby wykonać w pełni nasze zadanie potrzebujemy wykonać te same czynności co powyżej z tym, że wykonujemy je korzystając z linii łączącej nagłówki dwóch wierszy (a nie kolumn) oraz omijamy punkt związany z rozszerzaniem wysokości wiersza – ponieważ wcześniej powiedzieliśmy sobie, że rozszerzamy komórki na tyle aby tekst zawarty w nich mieścił się w jednym wierszu.

Reasumując, robimy po kolei:

 1. Zaznaczamy cały arkusz (Ctrl+A lub przecięcie nagłówków kolumn i wierszy).
 2. Rozciągamy szerokość kolumn na tyle, aby w każdej komórce w arkuszu tekst zajmował jeden wiersz (przytrzymać LPM pomiędzy złączeniem nagłówków kolumn i przesuwać w prawo).
 3. Dopasowujemy szerokość kolumn do zawartego w nich tekstu (podwójne szybkie kliknięcie LPM w złączenie nagłówków kolumn).
 4. Dopasowujemy wysokość wierszy do zawartego w nich tekstu (podwójne szybkie kliknięcie LPM w złączenie nagłówków wierszy).
 5. Koniec 🙂

Zobacz również:

Jak wstawić obrazek Clipart?
Co zrobić, aby tytuły wierszy były zawsze na wierzchu?
Jak dodać linię trendu?
Jak obrysować tabelę krawędziami?
Jak zmienić globalnie separator dziesiętny liczb (z przecinka na kropkę i odwrotnie)?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady