Jak szybko obliczyć ceny z marżą?

Program Excel wykorzystywany jest zazwyczaj w tworzeniu zestawień finansowych, które służą potem konkretnym celom. Jednym z przykładów takiego wykorzystania jest tworzenie cennika na potrzeby sklepu czy dystrybutora.

Zazwyczaj sklep posiada podane ceny producenta, na które musi nałożyć własną marżę o konkretnej wysokości. Aby nie robić tego „na piechotę”, edytując wartość każdej z cen, można wykonać przeliczenie za pomocą odpowiedniej formuły.

Rozwiązanie:

 

Aby obliczyć ceny z marżą, należy najpierw zastanowić się, jak wyglądać ma ogólne zestawienie. Zazwyczaj zawiera ono trzy kluczowe kolumny – koszt, następnie marżę oraz cenę końcową dla klienta.

W kolumnie marża należy zaznaczyć komórki oraz wejść w zakładkę „Narzędzia główne” oraz wybrać ikonę rozwijanego menu.

marża

Z menu należy wybrać opcję „Procentowe”. Następnie można wpisać wartość liczbową odpowiadającą procentowi marży – bądź wstawić ją automatycznie.

marża

W polu „Cena” obliczona zostanie cena po naliczeniu marży. Aby to zrobić, warto przygotować sobie odpowiedni wzór, który najpierw zastosuje się tylko do jednego działania, jako wzór. Wzór ten brzmi w naszym przypadku: B2/(1-C2).

marża

Nie ma konieczności wpisywania ręcznie tej formuły w każdej z komórek. Wystarczy nacisnąć na kwadrat w komórce z formułą, po czym przeciągnąć ją w dół, przez określoną liczbę komórek.

marża

Następnie należy zaznaczyć wszystkie komórki z ceną, a potem zmniejszyć ilość miejsc do przecinku do stosownej liczby, np. dwóch miejsc. Można to zrobić, wchodząc w zakładkę „Narzędzia główne” i wybierając odpowiedni przycisk.

marża

Ostateczny wygląd tabeli po obliczeniu ceny z marżą.

marża

 

Zobacz również:

Jak użyć funkcji logicznej jeżeli?
Przekształcanie liczb na procenty
Jak wyróżnić komórki skalą kolorów zależnie od wartości?
Jak szybko wykonać comiesięczne zestawienie dat?
Jak włączyć wyszukiwanie pionowe?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady