Jak szybko obliczyć ceny z marżą?

Program Excel wykorzystywany jest zazwyczaj w tworzeniu zestawień finansowych, które służą potem konkretnym celom. Jednym z przykładów takiego wykorzystania jest tworzenie cennika na potrzeby sklepu czy dystrybutora.

Zazwyczaj sklep posiada podane ceny producenta, na które musi nałożyć własną marżę o konkretnej wysokości. Aby nie robić tego „na piechotę”, edytując wartość każdej z cen, można wykonać przeliczenie za pomocą odpowiedniej formuły.

Rozwiązanie:

 

Aby obliczyć ceny z marżą, należy najpierw zastanowić się, jak wyglądać ma ogólne zestawienie. Zazwyczaj zawiera ono trzy kluczowe kolumny – koszt, następnie marżę oraz cenę końcową dla klienta.

W kolumnie marża należy zaznaczyć komórki oraz wejść w zakładkę „Narzędzia główne” oraz wybrać ikonę rozwijanego menu.

marża

Z menu należy wybrać opcję „Procentowe”. Następnie można wpisać wartość liczbową odpowiadającą procentowi marży – bądź wstawić ją automatycznie.

marża

W polu „Cena” obliczona zostanie cena po naliczeniu marży. Aby to zrobić, warto przygotować sobie odpowiedni wzór, który najpierw zastosuje się tylko do jednego działania, jako wzór. Wzór ten brzmi w naszym przypadku: B2/(1-C2).

marża

Nie ma konieczności wpisywania ręcznie tej formuły w każdej z komórek. Wystarczy nacisnąć na kwadrat w komórce z formułą, po czym przeciągnąć ją w dół, przez określoną liczbę komórek.

marża

Następnie należy zaznaczyć wszystkie komórki z ceną, a potem zmniejszyć ilość miejsc do przecinku do stosownej liczby, np. dwóch miejsc. Można to zrobić, wchodząc w zakładkę „Narzędzia główne” i wybierając odpowiedni przycisk.

marża

Ostateczny wygląd tabeli po obliczeniu ceny z marżą.

marża

 

Zobacz również:

Jak wstawić obrazek Clipart?
Jak policzyć ilość komórek o tej samej wartości?
Co zrobić kiedy wynik działania zawiera literę E?
Jak włączyć pasek formuły?
Jak wyczyścić formatowanie komórek?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady