Jak szybko wykonać działania matematyczne w Wordzie?

Przywykliśmy do myśli, że działania matematyczne można wykonywać wyłącznie z programie Excel, i to tam kierujemy swoje kroki nawet w sprawie drobnych obliczeń. Tymczasem można sprawdzać ich poprawność również w programie Word, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. Opcja ta przydaje się, gdy obliczeń jest na tyle mało, że nie warto wklejać osobnego arkusza kalkulacyjnego do dokumentu tekstowego.

Rozwiązanie:

Najtrudniejsze jest dodanie opcji do szybkiego paska dostępu. Pasek ten jest to miejsce nad wstążką menu, gdzie znajdują się przyciski zapisywania, cofania oraz powtarzania poleceń wykonywanych w programie.

oblicz

Na początek należy najechać na menu i kliknąć w wolnym miejscu prawym klawiszem myszy, a z okna, które się pojawi, wybrać polecenie „Dostosuj pasek narzędzi Szybki dostęp”.

oblicz

Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym interesuje nas póki co pierwsza kolumna. Wybieramy u samej góry (1) polecenie „Polecenia, których nie ma na Wstążce”. Poniżej pojawi się alfabetyczna lista wszystkich komend, zjeżdżamy na dół i w kolejności alfabetycznej odnajdujemy opcję „Oblicz” (2). Teraz klikamy na nią oraz na przycisk „Dodaj” (3), znajdujący się obok okna. Całe okno dostosowania zamykamy przez przycisk „OK” (4).

oblicz

W pasku szybkiego dostępu pojawi się ikonka, która podczas nieaktywnych działań, których nie można wykonać z pomocą kalkulatora, będzie szara.

oblicz

Zobacz również:

Jak zmienić układ klawiatury dla pakietu Office w Windows 7?
Korespondencja seryjna – jak przygotować dane?
Jak przekreślić tekst?
Jak usunąć wiersz lub kolumnę tabeli?
Dodawanie wyniku do dokumentu

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady