Jak szybko wykonać działania matematyczne w Wordzie?

Przywykliśmy do myśli, że działania matematyczne można wykonywać wyłącznie z programie Excel, i to tam kierujemy swoje kroki nawet w sprawie drobnych obliczeń. Tymczasem można sprawdzać ich poprawność również w programie Word, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. Opcja ta przydaje się, gdy obliczeń jest na tyle mało, że nie warto wklejać osobnego arkusza kalkulacyjnego do dokumentu tekstowego.

Rozwiązanie:

Najtrudniejsze jest dodanie opcji do szybkiego paska dostępu. Pasek ten jest to miejsce nad wstążką menu, gdzie znajdują się przyciski zapisywania, cofania oraz powtarzania poleceń wykonywanych w programie.

oblicz

Na początek należy najechać na menu i kliknąć w wolnym miejscu prawym klawiszem myszy, a z okna, które się pojawi, wybrać polecenie „Dostosuj pasek narzędzi Szybki dostęp”.

oblicz

Otworzy się nowe okno dialogowe, w którym interesuje nas póki co pierwsza kolumna. Wybieramy u samej góry (1) polecenie „Polecenia, których nie ma na Wstążce”. Poniżej pojawi się alfabetyczna lista wszystkich komend, zjeżdżamy na dół i w kolejności alfabetycznej odnajdujemy opcję „Oblicz” (2). Teraz klikamy na nią oraz na przycisk „Dodaj” (3), znajdujący się obok okna. Całe okno dostosowania zamykamy przez przycisk „OK” (4).

oblicz

W pasku szybkiego dostępu pojawi się ikonka, która podczas nieaktywnych działań, których nie można wykonać z pomocą kalkulatora, będzie szara.

oblicz

Zobacz również:

Jak dodać wypunktowanie tekstu?
Jak sprawić, żeby tabela nie była dzielona między stronami?
Jak stworzyć listę rzeczy do zrobienia?
Jak wprowadzić źródła do bibliografii?
Gdzie znajdują się szablony dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady