Jak szybko zmienić wielkość liter w slajdzie?

Zmiana rozmiaru czcionki jest rzeczą prostą i powszechnie znaną. O wiele trudniejsze wydaje się być zmienienie wielkości liter, z małych na wielkie, albo przy zastosowaniu wielkich jedynie pod pewnymi warunkami. Na szczęście program PowerPoint udostępnia szybką opcję zmiany wielkości liter.

Rozwiązanie:

Aby zmienić wielkość liter w polu tekstowym slajdu, należy zaznaczyć pole tekstowe zawierające określony tekst. U nas będzie to pole z tekstem „Przykładowy tekst”.

wielkość

Następnie należy wejść w menu „Narzędzia główne”, znajdujące się na wstążce menu, i wybrać przycisk odpowiedzialny za zmianę wielkości liter w tekście.

wielkość

Rozwinie się lista, z której można wybrać odpowiednie opcje. Pokrótce je omówimy.

wielkość

Opcja 1 to domyślny układ stosowany w programie, czyli używanie wielkości liter stosowanych do pisanych zdań – czyli wielkiej litery na początku akapitu, po kropce, itd. Przydaje się przy robieniu porządku z tekstem wpisanym chaotycznie albo skopiowanym z innego źródła, pod warunkiem, że znajdują się w nim znaki interpunkcyjne.

wielkość

Opcja 2 zmienia wszystkie wielkie litery na małe, małe pozostawiając bez zmian.

wielkość

Opcja 3 zmienia wszystkie małe litery na wielkie, wielkie pozostawiając bez zmian. Przydaje się przy wyznaczaniu np. tytułu slajdu czy głównego trzonu tabeli albo wykresu.

wielkość

Opcja 4 zmienia każdą pierwszą literę wyrazu na wielką, zgodnie ze standardami zasady pisania nazw własnych w języku polskim. Przyda się, jeśli zaznaczymy tekst, który oparty jest wyłącznie na nazwach własnych np. gatunków, bądź jest nazwą własną zakładu pracy czy firmy.

wielkość

Opcja 5 zmienia wszystkie małe litery na wielkie, a wielkie na małe. Przydatna jest w szczególności,  gdy piszemy zdanie z uwzględnieniem wielkich liter, ale nie zauważymy, iż mamy włączony CAPS LOCK.

wielkość

Zobacz również:

Jak ustawić rozdzielczość prezentacji?
Jak szybko dodać cień do tekstu w slajdzie?
Jak dodać animację w slajdzie?
Jak dodać deseń jako tło slajdu?
Jak wydrukować nagłówek i stopkę w slajdach?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady