Jak szybko zmienić wielkość liter w slajdzie?

Zmiana rozmiaru czcionki jest rzeczą prostą i powszechnie znaną. O wiele trudniejsze wydaje się być zmienienie wielkości liter, z małych na wielkie, albo przy zastosowaniu wielkich jedynie pod pewnymi warunkami. Na szczęście program PowerPoint udostępnia szybką opcję zmiany wielkości liter.

Rozwiązanie:

Aby zmienić wielkość liter w polu tekstowym slajdu, należy zaznaczyć pole tekstowe zawierające określony tekst. U nas będzie to pole z tekstem „Przykładowy tekst”.

wielkość

Następnie należy wejść w menu „Narzędzia główne”, znajdujące się na wstążce menu, i wybrać przycisk odpowiedzialny za zmianę wielkości liter w tekście.

wielkość

Rozwinie się lista, z której można wybrać odpowiednie opcje. Pokrótce je omówimy.

wielkość

Opcja 1 to domyślny układ stosowany w programie, czyli używanie wielkości liter stosowanych do pisanych zdań – czyli wielkiej litery na początku akapitu, po kropce, itd. Przydaje się przy robieniu porządku z tekstem wpisanym chaotycznie albo skopiowanym z innego źródła, pod warunkiem, że znajdują się w nim znaki interpunkcyjne.

wielkość

Opcja 2 zmienia wszystkie wielkie litery na małe, małe pozostawiając bez zmian.

wielkość

Opcja 3 zmienia wszystkie małe litery na wielkie, wielkie pozostawiając bez zmian. Przydaje się przy wyznaczaniu np. tytułu slajdu czy głównego trzonu tabeli albo wykresu.

wielkość

Opcja 4 zmienia każdą pierwszą literę wyrazu na wielką, zgodnie ze standardami zasady pisania nazw własnych w języku polskim. Przyda się, jeśli zaznaczymy tekst, który oparty jest wyłącznie na nazwach własnych np. gatunków, bądź jest nazwą własną zakładu pracy czy firmy.

wielkość

Opcja 5 zmienia wszystkie małe litery na wielkie, a wielkie na małe. Przydatna jest w szczególności,  gdy piszemy zdanie z uwzględnieniem wielkich liter, ale nie zauważymy, iż mamy włączony CAPS LOCK.

wielkość

Zobacz również:

Jak zmienić kolor zdjęcia w albumie fotograficznym?
Jak dodać obiekt ClipArt jako tło slajdu?
Jak zmienić widok prezentacji?
Gdzie znajdują się szablony prezentacji?
Jak ustawić gotowy dźwięk przejścia slajdu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady