Jak udostępnić dokument tylko do odczytu?

Podczas tworzenia dokumentów Word zdarza się, że tworzymy je tylko i wyłącznie do odczytu. Ma to miejsce, gdy dokument ma być udostępniony osobom trzecim, często obcym, a jakiekolwiek wprowadzone zmiany mogłyby wpłynąć np. na ustalenia miedzy stronami czy przebieg procesu rekrutacji.

Rozwiązanie:

Aby stworzyć dokument tylko do odczytu, należy wejść w zakładkę Deweloper, a następnie wybrać opcję „Ogranicz edytowanie”. O tym, jak włączyć dodatkową zakładkę menu Deweloper, można przeczytać tutaj.

tylko do odczytu

Następnie pojawi się nowe okno dialogowe o nazwie „Ogranicz formatowanie i edytowanie”. Nas interesuje w tym przypadku opcja nr 2, a więc „Ograniczenia edycji”. W tym miejscu należy wybrać z rozwijanego menu (1) opcję „Bez zmian” (tylko do odczytu). Znajdująca się poniżej opcja „Wyjątki” (2) jest opcjonalna i można dzięki niej wpisać użytkowników, którzy będą mieli prawo edytować dokument.

tylko do odczytu

Zobacz również:

Starsze narzędzia formantów
Jak narysować poziomą linię w tekście?
Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?
Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?
Jak przejrzeć zmiany naniesione przez konkretnego recenzenta?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady