Jak udostępnić dokument tylko do odczytu?

Podczas tworzenia dokumentów Word zdarza się, że tworzymy je tylko i wyłącznie do odczytu. Ma to miejsce, gdy dokument ma być udostępniony osobom trzecim, często obcym, a jakiekolwiek wprowadzone zmiany mogłyby wpłynąć np. na ustalenia miedzy stronami czy przebieg procesu rekrutacji.

Rozwiązanie:

Aby stworzyć dokument tylko do odczytu, należy wejść w zakładkę Deweloper, a następnie wybrać opcję „Ogranicz edytowanie”. O tym, jak włączyć dodatkową zakładkę menu Deweloper, można przeczytać tutaj.

tylko do odczytu

Następnie pojawi się nowe okno dialogowe o nazwie „Ogranicz formatowanie i edytowanie”. Nas interesuje w tym przypadku opcja nr 2, a więc „Ograniczenia edycji”. W tym miejscu należy wybrać z rozwijanego menu (1) opcję „Bez zmian” (tylko do odczytu). Znajdująca się poniżej opcja „Wyjątki” (2) jest opcjonalna i można dzięki niej wpisać użytkowników, którzy będą mieli prawo edytować dokument.

tylko do odczytu

Zobacz również:

Jak usunąć wypunktowanie lub numerację tekstu?
Jak zapisać grafiki z dokumentu Word o rozszerzeniu .docx?
Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?
Jak zmienić wygląd tabeli za pomocą stylów formatowania?
Jak zmienić tekst na tabelę?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady