Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?

Problem:
Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?

Excel służy często do codziennego rejestrowania informacji, jak np. rejestrowanie poczty? W skutek tego jeden plik może zawierać bardzo wiele wierszy, kolumn i arkuszy z danymi. Aby ułatwić sobie pracę z takim plikiem można użyć opcji ukrywania arkuszy, kolumn lub wierszy. Dzięki temu nie będziemy musieli używać pasków przewijania, aby wpisać nowe dane.

Rozwiązanie:


Na przykładzie pokażę jak ukryć kolumnę, wiersz oraz cały arkusz.

1. Ukrywanie wiersza
Zaznaczamy wiersze, które chcemy ukryć. Przytrzymując klawisz Shift klikamy (na pasku zawierającym numery wierszy) na numer pierwszego i ostatniego wiersza, z zakresu, który chcemy ukryć.
Następnie z karty Narzędzia główne, z sekcji Komórki, wybieramy formant Format. Z listy opcji wybieramy Ukryj i odkryj, a następnie klikamy Ukryj wiersze.

W przykładzie zaznaczyłem wiersze 2-53, więc po ukryciu dokument wygląda tak:

2. Ukrywanie kolumny
Zaznaczamy kolumny, które chcemy ukryć. Przytrzymując klawisz Shift klikamy na pierwszą i ostatnią literę kolumny, z zakresu który chcemy ukryć. Następnie z karty Narzędzia główne, z sekcji Komórki, wybieramy formant Format. Z listy opcji wybieramy Ukryj i odkryj, a następnie klikamy Ukryj kolumny.

W przykładzie zaznaczyłem staż pracy, dział, Adres, podstawa pensji, dodatek stażowy, więc po ukryciu dokument wygląda tak:

3. Ukrywanie arkusza
Aby ukryć arkusz wystarczy kliknąć w dowolną komórkę w tym arkuszu. Następnie z karty Narzędzia główne, z sekcji Komórki, wybieramy formant Format.
Z listy opcji wybieramy Ukryj i odkryj, a następnie klikamy Ukryj arkusz.

Zakładka danego arkusza przestanie być widoczna, tak jak na obrazku:

Zobacz również:

Jak posortować alfabetycznie wiersze w tabeli?
Jak sformatować obrazek?
Jak udostępnić plik do edycji w sieci?
Jak połączyć tekst z automatyczną formułą w nagłówku/stopce?
Jak zmienić układ klawiatury dla pakietu Office w Windows 7?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady