Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?

Problem:
Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?
 
Często wstawiając tabele i schematy mamy problem ze zmieszczeniem ich na pionowej stronie. W tym wypadku dobrze jest obrócić stronę poziomo, problem w tym, że gdy ustawimy poziomą orientację obrócą nam się wszystkie strony. 
 
Rozwiązanie:
Aby uniknąć obrócenia wszystkich stron poziomo posłużymy się…sztuczką 🙂 Orientację możemy zastosować tylko do jednej sekcji, więc musimy naszą tabelę zamieścić w odrębnej sekcji.
 
Nasz plik wygląda następująco:
 
Jak widać tabela nie mieści się na stronie. Naszym celem jest obrócenie strony z tabelą poziomo. Pozostałe strony dokumentu mają być pionowe. Ustawiamy kursor na początku strony z tabelą.
Przechodzimy na kartę Układ strony. W sekcji Ustawienia strony klikamy formant Znaki podziału. Z listy opcji wybieramy Ciągły (część Podziały sekcji).
 
 
Teraz ustawiamy kursor  pod tabelą i powtarzamy te same kroki (Układ strony-Ustawienia strony-Znaki podziału-Ciągły). Teraz wystarczy już tylko ustawić kursor w obrębie tabeli. W sekcji Ustawienia strony klikamy formant Orientacja, a następnie wybieramy opcję Pozioma.
 
I gotowe! Nasza strona z tabelą zmieniła się na poziomą, a otaczające ją strony pozostały pionowe. Efekt można zobaczyć na podglądzie wydruku:

Zobacz również:

Jak zrobić ciekawą listę wypunktowania?
Jak stworzyć proste makro?
Jak zmienić orientację strony (pionowa, pozioma)?
Jak wykonać wcięcie pierwszej linijki akapitu?
Jak tworzyć bloga przez Worda?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady