Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?

Problem:
Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?
 
Często wstawiając tabele i schematy mamy problem ze zmieszczeniem ich na pionowej stronie. W tym wypadku dobrze jest obrócić stronę poziomo, problem w tym, że gdy ustawimy poziomą orientację obrócą nam się wszystkie strony. 
 
Rozwiązanie:
Aby uniknąć obrócenia wszystkich stron poziomo posłużymy się…sztuczką 🙂 Orientację możemy zastosować tylko do jednej sekcji, więc musimy naszą tabelę zamieścić w odrębnej sekcji.
 
Nasz plik wygląda następująco:
 
Jak widać tabela nie mieści się na stronie. Naszym celem jest obrócenie strony z tabelą poziomo. Pozostałe strony dokumentu mają być pionowe. Ustawiamy kursor na początku strony z tabelą.
Przechodzimy na kartę Układ strony. W sekcji Ustawienia strony klikamy formant Znaki podziału. Z listy opcji wybieramy Ciągły (część Podziały sekcji).
 
 
Teraz ustawiamy kursor  pod tabelą i powtarzamy te same kroki (Układ strony-Ustawienia strony-Znaki podziału-Ciągły). Teraz wystarczy już tylko ustawić kursor w obrębie tabeli. W sekcji Ustawienia strony klikamy formant Orientacja, a następnie wybieramy opcję Pozioma.
 
I gotowe! Nasza strona z tabelą zmieniła się na poziomą, a otaczające ją strony pozostały pionowe. Efekt można zobaczyć na podglądzie wydruku:

Zobacz również:

Jak dodać numerację stron?
Jak ustawić obrazek opływający tekstem?
Jak wprowadzić źródła do bibliografii?
Ustawienia marginesów
Formatowanie czcionki

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady