Jak ustawić obrazek opływający tekstem?

Problem:

Jak ustawić obrazek w dowolnym miejscu dokumentu tak aby tekst opływał grafikę?

Rozwiązanie:

Istnieją trzy możliwości ustawienia tej właściwości w zależności od grafiki i efektu jaki chcemy uzyskać.

Jeżeli wstawiany obrazek jest prostokątny, każda z niżej wymienionych opcji da ten sam efekt, czyli oblanie obrazka dookoła tekstem.

W przypadku gdy wstawiany obrazek jest o nieregularnych kształtach, każda z niżej wymienionych opcji da inny efekt oblania grafiki tekstem.

Aby ustawić opcję opływania grafiki tekstem, wejdź w kartę Układ strony, następnie zaznacz wybrany obrazek i kliknij formant Zawijanie tekstu po czym wybierz jedną z poniższych opcji w zależności od żądanego efektu.

1. Ramka – Wokół obiektu jest tworzona niewidoczna prostokątna ramka, która oblewana jest tekstem.

 2. Przyległe – Tworzy wokół obrazka o nieregularnych kształtach wypukłą otoczkę i oblewa ją tekstem co daje efekt jak na obrazku poniżej.

3. Na wskroś – Ta opcja działa podobnie jak Przyległe z tą różnicą że otoczka nie musi być wypukła, ta właściwość jest przydatna jeżeli chcemy dokładnie oblać tekstem grafikę o bardziej nieregularnych kształtach z licznymi zakamarkami.

 

Zobacz również:

Jak wydrukować dokument bez komentarzy, nie usuwając ich?
Jak stworzyć zakładkę do książki?
Jak usunąć wypunktowanie lub numerację tekstu?
Jak włączyć linie siatki?
Jak szybko poruszać się po dokumencie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady