Jak ustawić obrazek opływający tekstem?

Problem:

Jak ustawić obrazek w dowolnym miejscu dokumentu tak aby tekst opływał grafikę?

Rozwiązanie:

Istnieją trzy możliwości ustawienia tej właściwości w zależności od grafiki i efektu jaki chcemy uzyskać.

Jeżeli wstawiany obrazek jest prostokątny, każda z niżej wymienionych opcji da ten sam efekt, czyli oblanie obrazka dookoła tekstem.

W przypadku gdy wstawiany obrazek jest o nieregularnych kształtach, każda z niżej wymienionych opcji da inny efekt oblania grafiki tekstem.

Aby ustawić opcję opływania grafiki tekstem, wejdź w kartę Układ strony, następnie zaznacz wybrany obrazek i kliknij formant Zawijanie tekstu po czym wybierz jedną z poniższych opcji w zależności od żądanego efektu.

1. Ramka – Wokół obiektu jest tworzona niewidoczna prostokątna ramka, która oblewana jest tekstem.

 2. Przyległe – Tworzy wokół obrazka o nieregularnych kształtach wypukłą otoczkę i oblewa ją tekstem co daje efekt jak na obrazku poniżej.

3. Na wskroś – Ta opcja działa podobnie jak Przyległe z tą różnicą że otoczka nie musi być wypukła, ta właściwość jest przydatna jeżeli chcemy dokładnie oblać tekstem grafikę o bardziej nieregularnych kształtach z licznymi zakamarkami.

 

Zobacz również:

Jak ustawić jedną stronę z tabelą poziomo?
Jak wstawić rysunek / autokształt?
Jak zaznaczyć w dokumencie tylko obiekty?
Jak zaadresować koperty za pomocą korespondencji seryjnej?
Jak zmienić pierwsze litery zdania na wielkie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady