Jak usunąć puste wiersze?

Problem

Zdarza nam się czasami, że mamy arkusz w którym dane porozdzielane są pustymi wierszami (patrz obrazek poniżej). Pytanie jak szybko usunąć takie puste wiersze?

Dane wejściowe

#5: Jak usunąć puste wiersze?
Podpowiedź: użyj przycisku ‚Pełny ekran’ (prawy dolny róg wideo) by otworzyć film na całym ekranie.

Rozwiązanie

Na powyższym obrazku widać, że mamy 7 pustych wierszy i oczywiście można by je zaznaczyć ręcznie, a następnie usunąć, ale co w sytuacji kiedy mielibyśmy ponad 10 000 takich wierszy?

Oczywiście fani VBA (Visual Basic for Application) powiedzą, że nie jest problemem napisanie odpowiedniego makra. Jednak my, „nie-programiści”, spróbujemy poradzić sobie z tym problemem za pomocą standardowych opcji w Excelu.

Łatwo można zauważyć, że największym problemem w tym zadaniu jest to, jak szybko zaznaczyć wszystkie puste wiersze? Reszta zadania to „pestka”.

Z pomocą przychodzi nam opcja, która ma potężne możliwości, a co ciekawe, jest bardzo rzadko używana przez „amatorów” Excela.

Mowa tu o opcji Przejdź do – specjalnie. Opcja ta umożliwia zaznaczenie komórek spełniających wybrane (spośród standardowo wbudowanych) kryteria. Jakie to mogą być kryteria? Np. zaznaczanie komórek zawierających komentarze, stałe, formuły, zaznaczanie tylko widocznych komórek (stosowane zazwyczaj w momencie kiedy chcemy skopiować widoczne komórki po wcześniejszym ich przefiltrowaniu), i wiele innych.

No to zabierzmy się do rozwiązania zadania.

Krok 1:

Zaznaczmy cały obszar, w którym znajdują się nasze dane. Sposobów zaznaczania komórek w Excelu jest mnóstwo. Ja wybrałem taki: kliknij LPM (lewy przycisk myszy) na komórce znajdującej się w lewym górnym rogu (w naszym przykładzie jest to komórka A1) zaznaczając ją tym samym. Następnie przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze i kliknij komórkę znajdującą się w prawym dolnym rogu zakresu (w naszym przykładzie jest to komórka C14). Efekt powinien być taki jak poniżej.

Zaznaczony zakres komórek

 Krok 2:

Teraz zaznaczymy tylko puste wiersze:

  • Excel 2003: W menu Edycja kliknij polecenie Przejdź do. Kliknij przycisk Specjalnie, a następnie zaznacz opcję Puste. Kliknij przycisk OK.
  • Excel 2007: Na karcie Narzędzia główne w grupie Edycja kliknij przycisk Znajdź i zaznacz, a następnie kliknij polecenie Przejdź do — specjalnie.

    Opcja Przejdź do - specjalnie

    W oknie Przechodzenie do – specjalnie zaznacz opcję Puste.

    Okno Przechodzenie do - specjalnie

    Kliknij przycisk OK.

Krok 3:

Mając zaznaczone puste wiersze pozostaje nam je tylko usunąć :] Wystarczy kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) na którąkolwiek zaznaczoną komórkę i wybrać opcję Usuń. Efekt powinien być taki jak na obrazku poniżej.

Dane z usuniętymi pustymi wierszami

Zobacz również:

Jak i po co sortować komórki w arkuszu?
Jak zmienić liczbę miejsc wyświetlanych po przecinku dla liczb?
Zaokrąglanie do najbliższej liczby
Jak zmienić styl wykresu?
Jak przeglądać dwie odrębne części arkusza jednocześnie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady