Jak wprowadzić źródła do bibliografii?

Problem:
Jak wprowadzić źródła do bibliografii?
 
Program Word przechowuje dane na temat źródeł cytowanych w dokumencie, np. autora, tytuł książki czy adres strony internetowej. Każde dodane źródło jest przechowywane w bibliotekach programu i może zostać dodane do bibliografii w dowolnym dokumencie.
 
Rozwiązanie:

W tej poradzie pokażę jak dodać nowe źródło, które będzie można następnie użyć do generowania bibliografii. Jak zwykle najlepiej będzie to zademonstrować na przykładzie, dlatego też dodam książkę Pan Tadeusz.
 
Normalnie dodajemy informacje o źródłach przy okazji wstawiania cytatów, ale da się to też wykonać, jako „samodzielna operację”.
 
Przechodzimy na kartę Odwołania, w sekcji Cytaty i Bibliografia klikamy formant Zarządzaj źródłami.
Pojawi się okno dialogowe Menedżer źródeł. Wybieramy przycisk Nowe.
 
Pojawia się kolejne okno dialogowe gdzie wprowadzamy dane o źródle.
 
Szczegółowo pokażę jak wypełnić te informacje dla książki:
W polu Typ źródła wybieramy z listy rozwijanej Książka. Teraz program już wie, jakie dane ma od nas „zebrać” do bibliografii. W formatce pojawiają się odpowiednie pola, które uzupełniamy zgodnie z tym, co jest napisane w książce:
Autor, tytuł, rok, miasto i wydawca
Dla naszego źródła uzupełnione okno wygląda tak:
 
Klikamy już tylko OK i źródło zostaje dodane.
 
Oczywiście można w ten sposób dodać także inne typy źródeł. Wszystkie możliwości są wylistowane w polu Typ źródła.

Każdy z tych typów będzie wymagał wprowadzenia innych informacji, jak np. strona internetowa musi mieć datę ostatniego użycia oraz adres url, film – reżysera, a artykuł – tytuł czasopisma. Zasada wprowadzania jest wszędzie taka sama – wybieramy typ i uzupełniamy wymagane pola.

 
Dodane w ten sposób źródła znajdują się „w pamięci” programu. Jak ich użyć pokażę w następnej poradzie: Jak automatycznie wygenerować bibliografię?

Zobacz również:

Wstawianie przypisów
Jak zmienić wygląd okna programu?
Jak ustawić obiekt dokładnie na środku strony?
Jak szybko poruszać się po dokumencie?
Jak dodać plik PDF do programu pakietu Office?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady