Jak wstawić duży nawias?

W programie Word wbrew pozorom nie są tworzone jedynie dokumenty tekstowe w formie ciągłej. Często trafiają się również np. równania, a także specjalne zestawienia, w których niezbędne jest użycie dodatkowych znaków.

Jeden duży nawias może pełnić kilka funkcji. W równaniu jest on znakiem matematycznym, który utrzymuje wewnątrz pewne działanie matematyczne. W przypadku tekstu może on zbierać kilka różnych wniosków w jedną grupę. W każdym przypadku jego wielkość można dostosować dowolnie, według indywidualnych potrzeb.

Rozwiązanie:

 

Aby wstawić duży nawias i dostosować jego wielkość do indywidualnych potrzeb, należy wejść w zakładkę Wstawianie i wybrać opcję „Kształty”.

nawias

Pojawi się rozwijane menu, w którym w grupie „Kształty podstawowe” znajduje się kilka grup nawiasów, jakie możemy wybrać. Po wyborze jednej z nich będziemy mogli narysować nawias w dokumencie, w miejscu, gdzie jest on nam potrzebny.

nawias

Po narysowaniu nawiasu pojawi się w górnej wstążce nowa zakładka, w której możliwe będzie wybranie opcji formatowania kształtu, takich jak jego wypełnienie, styl i kolor linii czy efekty wizualne.

nawias

Poniżej dwa przykłady zastosowania nawiasów – w równaniu (1) oraz w zestawieniu tekstowym (2).

nawias

 

 

 

Zobacz również:

Jak stworzyć listę rzeczy do zrobienia?
Jak usunąć formatowanie tekstu wklejonego z internetu?
Jak usunąć dane osobiste z informacji dokumentu?
Jak wygenerować korespondencję seryjną używając danych z Excela?
Jak wyłączyć sprawdzanie pisowni dla dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady