Jak wstawić duży nawias?

W programie Word wbrew pozorom nie są tworzone jedynie dokumenty tekstowe w formie ciągłej. Często trafiają się również np. równania, a także specjalne zestawienia, w których niezbędne jest użycie dodatkowych znaków.

Jeden duży nawias może pełnić kilka funkcji. W równaniu jest on znakiem matematycznym, który utrzymuje wewnątrz pewne działanie matematyczne. W przypadku tekstu może on zbierać kilka różnych wniosków w jedną grupę. W każdym przypadku jego wielkość można dostosować dowolnie, według indywidualnych potrzeb.

Rozwiązanie:

 

Aby wstawić duży nawias i dostosować jego wielkość do indywidualnych potrzeb, należy wejść w zakładkę Wstawianie i wybrać opcję „Kształty”.

nawias

Pojawi się rozwijane menu, w którym w grupie „Kształty podstawowe” znajduje się kilka grup nawiasów, jakie możemy wybrać. Po wyborze jednej z nich będziemy mogli narysować nawias w dokumencie, w miejscu, gdzie jest on nam potrzebny.

nawias

Po narysowaniu nawiasu pojawi się w górnej wstążce nowa zakładka, w której możliwe będzie wybranie opcji formatowania kształtu, takich jak jego wypełnienie, styl i kolor linii czy efekty wizualne.

nawias

Poniżej dwa przykłady zastosowania nawiasów – w równaniu (1) oraz w zestawieniu tekstowym (2).

nawias

 

 

 

Zobacz również:

Jak wstawić znak wodny?
Jak dodać efekt 3D do rysunku lub autokształtu?
Zapisywanie nowej listy adresatów
Jak wstawić pustą stronę?
Jak utworzyć konspekt dokumentu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady