Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?

Problem:

Jak wstawić logo lub grafikę do wydruku?

Rozwiązanie:

Aby urozmaicić efekty naszej pracy w Excelu możemy w nagłówku lub w stopce arkusza umieścić dowolną grafikę. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy drukowaniu dokumentów firmowych, gdyż daje możliwość umieszczenia logo firmy. W ten sposób możemy oznakować nasze dokumenty bez konieczności inwestowania w papier firmowy.

Samo wstawienie grafiki odbywa się w ten sam sposób co umieszczanie innych elementów w nagłówku/stopce.

Wybieramy najpierw, z menu głównego, kartę Wstawianie następnie w sekcji Tekst klikamy formant Nagłówek i stopka. Kursor myszy powinien nam teraz migać w polu znajdującym się w nagłówku dokumentu. Chcąc zmienić obszar, w którym będziemy umieszczać grafikę, powinniśmy kliknąć lewym przyciskiem myszy na jeden z trzech prostokątów – lewa strona, centrum (standardowo wybrany), prawa strona.

Aby wstawić grafikę, w jeden z wyżej wymienionych obszarów, należy kliknąć wewnątrz niego, tak aby zaczął migać w nim kursor tekstowy, a następnie na karcie kontekstowej Projektowanie wybrać, z sekcji Elementy nagłówka i stopki, formant Obraz. W oknie dialogowym Wstawianie obrazu możemy wybrać folder na dysku, z którego mamy pobrać obraz.

Gdy wybraliśmy lokalizację pliku to wybieramy pożądaną grafikę zaznaczając ją kliknięciem myszy (lewy klawisz) po czym klikamy przycisk Wstaw

Uwaga: Wybór pliku można też potwierdzić naciskając klawisz Enter.

Końcowy efekt jaki powinniśmy zobaczyć przedstawia obrazek poniżej.

Co zrobić w sytuacji, kiedy wstawiony obrazek wymaga poprawek, tj. trzeba go zwiększyć ponieważ jest mało wyraźny. Excel oferuje podstawowe narzędzia do edycji grafiki. 

Wybierając  formant Formatuj obraz, na karcie kontekstowej Projektowanie w sekcji Elementy nagłówka i stopki, wywołamy dodatkowe okno dialogowe.

Okno Formatowanie obrazu ma dwie zakładki.

Pierwsza zakładka – Rozmiar – umożliwia zmianę wymiarów grafiki. Aby zwiększyć nasz obrazek zmieniamy wartość w polu Wysokość na 200%. Wystarczy kliknąć w polu Szerokość, a ta dostosuje się proporcjonalnie.

Możliwe jest także ręczne wpisanie nowych wymiarów obrazka w cm, ale korzystając z tej opcji można przypadkowo zmienić proporcje i odkształcić obraz.

Druga zakładka – Obraz – jest odpowiedzialna za ostrość, jasność i kolory grafiki. Można tutaj  również odpowiednio wykadrować obraz (czyli przyciąć brzegi).

Nasz  emotikon potrzebuje jedynie małego zwiększenia kontrastu. Zatem przesuwamy suwak Kontrast na wyższą wartość lub wpisujemy pożądaną wartość w polu obok suwaka. Po dokonaniu zmian klikamy przycisk OK, aby potwierdzić.

Jeśli uzyskany efekt nam się nie podoba powtarzamy czynności od nowa.

Należy pamiętać o tym, że zawsze można wykasować cały obraz i wstawić go na nowo, aby wrócić do pierwotnej wersji! 🙂

Tak przygotowana grafika będzie umieszczona na każdej stronie wydruku. Jej wygląd możemy podejrzeć w Podglądzie wydruku lub w widoku Układ strony.

A oto efekt naszej pracy:

Zobacz również:

Jak grupować obiekty w Excelu?
Jak sprawdzić poprawność wpisywanych danych?
Jak sprawdzić poprawność wpisanego tekstu?
Co zrobić, jeśli zmienimy tabelę po utworzeniu raportu tabeli przestawnej?
Jak szybko wypełnić kilka komórek tą samą treścią?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady