Jak wstawić obrazek Clipart?

Problem:
Jak wstawić obrazek clipart w Excelu?

Program Excel jest zasadniczo przeznaczony do pracy z danymi liczbowymi. Chociaż w tego typu pracy rzadko używamy grafik program oferuje również możliwości załączania obrazków. Może to być przydatne np. przy tworzeniu aplikacji VB ale także jako urozmaicenie wydruków.Rozwiązanie:


Dla tych, którzy nigdy nie używali tej funkcji w innych narzędziach Office wyjaśnię znaczenie słowa Clipart -są to proste grafiki o znaczeniu symbolicznym, dostępne standardowo w ramach pakietu Office.

Aby wstawić grafikę typu Clipart w Excelu należy wybrać kartę Wstawianie, przejść do sekcji Ilustracje, a następnie kliknąć formant Obiekt Clipart.

 

Z prawej strony, obok arkusza pojawi się okno dialogowe Clipart. Pozwoli nam ono wyszukać i przeglądać obrazki w celu ich wstawienia.

Możemy tutaj ustawić pewne właściwości wyszukiwanych grafik.

Dostępne są 3 pola edycji:

  • wyszukaj – wpisujemy tu temat grafiki, np. człowiek. Gdy pozostawimy je puste pokażą nam się wszystkie dostępne obrazki.
  • wyszukaj w – z listy rozwijanej wybieramy lokalizację do przeszukania. Standardowo są tu Moje Kolekcje (czyli nasze grafiki) oraz Kolekcje Pakietu Office (zasoby programu).
  • wyniki powinny mieć postać – w tym oknie wybieramy format grafiki jaką chcemy wstawić, np. gif albo jpg. 

Po ustawieniu tych trzech parametrów wyszukiwania klikamy przycisk Przejdź. W oknie poniżej wyświetlają się obrazki spełniające zadane kryteria.

Jeśli nie mamy żadnych szczególnych wymagań to klikamy Przejdź bez wypełniania 3 pól edycji. W ten sposób zostają domyślnie wyszukane wszystkie obrazki Clipart, które następnie możemy przejrzeć aby wybrać taki, który nam odpowiada.  Po zlokalizowaniu właściwej grafiki klikamy ją lewym przyciskiem myszy.

Obrazek pojawia się w arkuszu, a razem z nim narzędzia do jego edycji na dodatkowej karcie kontekstowej Narzędzia do rysowania.


Zobacz również:

Jak ukryć arkusz, kolumnę lub wiersz?
Jak automatycznie uruchamiać skoroszyt po starcie Windows 7?
Jak policzyć odchylenie standardowe próbki?
Jak posortować alfabetycznie wiersze w tabeli?
Jak ustawić filtr w tabeli?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady