Jak wstawić odsyłacz do obiektu w dokumencie Word?

Problem:
Jak wstawić odsyłacz do obiektu w dokumencie Word?
 
Odsyłacz to nic innego jak hiperłącze działające w obrębie dokumentu. Używając go możemy ułatwić naszemu czytelnikowi (lub sobie) odnajdywanie w tekście tabeli z danymi, wykresów czy też pewnej części tekstu. Opcja bardzo wygodna przy długich tekstach zawierających wiele odniesień do konkretnych danych, np. w raportach.
 
Rozwiązanie:

Użycie odnośnika zademonstrujemy na przykładzie tabeli. W dokumencie mamy tabelę z ważnymi informacjami, do której chcemy się odwołać.
 
Oczywiście, aby takie odwołanie mogło zadziałać podpis pod tabelą musi być wstawiony formantem Wstaw podpis (omawiamy to w oddzielnym odcinku).
 
Ustawiamy kursor w miejscu, gdzie ma się znaleźć słowo będące linkiem do obiektu – Odsyłacz. Przechodzimy na kartę Odwołania, w sekcji Podpisy klikamy formant Odsyłacz.
 
 
Pojawia się okno dialogowe Odsyłacz. Najpierw wybieramy Typ odsyłacza – czyli element dokumentu, do którego odnosić się będzie wstawione hiperłącze. W naszym przypadku jest to tabela.
 
 
Zaznaczamy opcję Wstaw hiperłącze – dzięki temu będziemy mogli potem przejść do danego elementu (wystarczy kliknąć myszą z wciśniętym Ctrl).
 
W polu Wstaw odsyłacz do wybieramy czy odsyłacz ma się odnosić do całego podpisu.
 
 
Możliwe są także inne opcje:
  • Tylko etykieta i numer – odwołuje się do samej etykiety, np. tabela1,
  • Tylko tekst podpisu – odnosi się do wpisanego przez nas tekstu podpisu,
  • wyżej/niżej – wstawia odpowiednio słowo wyżej lub niżej jako link.
Po wybraniu odpowiedniej opcji klikamy przycisk Wstaw, a następnie zamykamy okno.
 
Hiperłącze do innej części tekstu jest już aktywne, o czym możemy się przekonać ustawiając na nim kursor.
 

Zobacz również:

Jak porównać dwie wersje dokumentu Word?
Jak usunąć nieużywane języki?
Jak wykropkować puste miejsca do uzupełnienia?
Jak dodać wypunktowanie tekstu?
Jak zmienić orientację strony (pionowa, pozioma)?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady