Jak wstawić przypis końcowy?

Program Microsoft Word umożliwia dodawanie do stworzonego tekstu dwóch typów  przypisów: dolnych oraz końcowych. Przypisy końcowe umieszczane są bezpośrednio pod tekstem, którego dotyczą. 

Przypisy końcowe są często stosowane w przypadku pisania prac naukowych czy wszelkich treści, w których niezbędne jest dodawanie do głównego tekstu komentarzy oraz np. źródeł cytatów.

Przypisy końcowe polecane są zwłaszcza dla krótszych form pisanych, gdzie sprawdzają się lepiej, niż przypisy dolne. 

Rozwiązanie:

Aby wstawić przypis końcowy, należy kliknąć w miejsce, gdzie ma być on dodany, następnie wejść w zakładkę „Odwołania” i wybrać opcję „Wstaw przypis końcowy”.

przypis-koncowy

Warto wiedzieć, że wstawianie przypisów można wykonać również za pomocą skrótów klawiszowych. Dla przypisów końcowych jest to skrót: CTRL+ALT+D.

Po dodaniu przypisu program automatycznie przekieruje użytkownika w pole przypisu, gdzie można dodać jego treść. Następnie wystarczy dwukrotnie kliknąć na numer przypisu, aby wrócić do miejsca, do którego się on odwołuje.

Format przypisów można zmieniać w dowolny sposób. Aby wprowadzać zmiany, należy wejść w okno dialogowe „Przypis dolny i przypis końcowy” (1), gdzie po zaznaczeniu opcji Przypisy końcowe” (2) da się zmienić wartości takie, jak np. lokalizacja przypisów (3), format numeracji (4). Wybranie w ostatnim oknie „Stosowanie zmian” (5) opcji „Cały dokument” sprawi, że zmiany zostaną wprowadzone również do przypisów już istniejących.

przypis-koncowy

Przypisy, które zostały wprowadzone w dokumencie, można przeglądać za pomocą opcji „Pokaż przypisy w menu „Odwołania”. Przeglądanie kolejno stworzonych przypisów można wykonywać za pomocą opcji „Następny przypis końcowy” i „Poprzedni przypis końcowy”.

przypis-koncowy

Wstawiony przypis końcowy: 

przypis-koncowy

Zobacz również:

Jak skopiować tekst do Worda bez formatowania?
Jak dodawać efekty artystyczne do obrazów?
Jak ustawić wcięcie dla akapitu?
Jak zmienić rozmiar papieru?
Co zrobić, gdy Word nie podkreśla błędów?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady