Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?

Problem:
Jak wstawić równanie matematyczne w programie Word?

W starszych wersjach Worda do obsługi wzorów matematycznych służył oddzielny komponent Equation, który często nie był standardowo zainstalowany. Na szczęście Word 2007 posiada wbudowany na stałe moduł do obsługi języka matematycznego.Rozwiązanie:


Pokażę na przykładzie jak wstawić równanie matematyczne w Wordzie. Użyjemy kilku podstawowych działań matematycznych takich jak potęga, pierwiastek oraz ułamek zwykły. Wszystkich pozostałych narzędzi używa się analogicznie, a więc wystarczy uważnie przeczytać tę poradę i popróbować samemu z innymi działaniami!

Aby wstawić równanie przechodzimy na kartę Wstawianie. Wybieramy sekcję Symbole i klikamy na formant Równanie.

W tym momencie pojawia się w tle podświetlona na różowo karta kontekstowa Narzędzia równań.
Pod nią widoczna jest karta Projektowanie, na której znajdują się potrzebne nam narzędzia.

Krok 1:
Najpierw wstawimy pierwiastek trzeciego stopnia. Przechodzimy do sekcji Struktury, klikamy na strzałkę pod formantem Pierwiastek, a następnie, z listy opcji, wybieramy „gotowy” pierwiastek sześcienny.

W dokumencie pojawi się niebieskie okienko, w którym będziemy edytować równanie. W okienku widać symbol pierwiastka, miejsce gdzie mamy wpisać liczbę (tu: 27) – otoczone kropeczkami. Aby móc wpisać cyfry z klawiatury należy zaznaczyć ten kwadracik myszą.

Po wpisaniu liczby naciskamy strzałkę w prawo aby „wyjść spod pierwiastka”.

Krok 2:
Rozbudujemy nasze równanie dodając do niego ułamek zwykły. Znak dodawania, czyli + wybieramy na klawiaturze. Przechodzimy do sekcji Struktury, wybieramy formant Ułamek.

Wybieramy taki zapis ułamka jaki nam najbardziej odpowiada.

Ponownie mamy miejsca na licznik i mianownik otoczone kropeczkami. Zaznaczamy myszą kolejno jedno i drugie i odpowiednio wpisujemy z klawiatury liczby (2 potem 3). Po wpisaniu liczb naciskamy strzałkę w prawo aby „wyjść z ułamka”.

Krok 3:
Od tego równania odejmiemy jeszcze potęgę liczby. Wstawiamy z klawiatury symbol -, a następnie z sekcji Struktury wybieramy formant Indeks, a następnie z listy opcji wybieramy Indeks górny.

Pojawiła nam się struktura potęgi – aby wpisać liczby w odpowiednie pola zaznaczamy je myszą. W większym kropkowanym polu, na dole, wpisujemy podstawę potęgi (tu: 4). W mniejszym kwadraciku na górze wpisujemy wykładnik (tu: 2). Ponownie naciskamy strzałkę w prawo.

Teraz już wystarczy tylko dopisać symbol = i nasze zadanie jest gotowe. Wygląda właśnie tak:

Teraz niech ktoś inny się męczy nad jego rozwiązaniem 🙂

Zobacz również:

Gdzie znajdują się szablony dokumentu?
Jak ustawić grafikę za tekstem?
Starsze narzędzia formantów
Jak wstawić datę lub godzinę?
Jak usunąć wypunktowanie lub numerację tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady