Jak wstawić znak wodny?

Program Word posiada przede wszystkim zastosowanie w tworzeniu rozmaitej dokumentacji. Niekiedy dokumentacja ta jest również dodatkowo oznaczona.

Oznaczenie znakiem wodnym może mieć dwojakie zastosowanie. Z jednej strony, może to być oznaczenie w przypadku treści, które mają pozostać oryginalne, a dodatkowo autorowi zależy na zaznaczeniu jego praw do własności. Wówczas zazwyczaj dokument jest zapisany w formacie nieedytowalnym.

Innym zastosowaniem znaku wodnego jest oznaczenie danego dokumentu czy tekstu jako przeznaczonego do konkretnej przeróbki. Wówczas znak wodny może przyjmować np. formę napisu „pilne”, co wskazuje na to, że powinien być pilnie edytowany przez osobę na danym stanowisku.

Rozwiązanie:

 

Aby wstawić znak wodny, należy wejść w zakładkę „Układ strony”, a następnie wybrać rozwijane menu Znak wodny.

znak wodny

W rozwiniętym menu będą dostępne dwa pola, które mogą nas interesować. Pierwsze z nich to gotowe znaki wodne (1) o konkretnym zastosowaniu. Drugie pole to „Niestandardowy znak wodny” (2), pozwalający wstawić znak wodny spersonalizowany w konkretny sposób.

znak wodny

Po kliknięciu na opcję „Niestandardowy znak wodny otworzy się nowe okno dialogowe „Drukowany znak wodny. Pole „Obrazkowy znak wodny” (1) pozwala na wybranie z zasobów komputera gotowego znaku wodnego i wstawienie go do pliku. Następnie wybrać można skalę znaku na dokumencie oraz rozmycie bądź jego brak. Opcja „Tekstowy znak wodny” (2) daje możliwość wyboru konkretnego tekstu z zaznaczeniem jego języka, czcionki, rozmiaru oraz opcji wyglądu i układu. Po wprowadzeniu odpowiednich ustawień należy zatwierdzić wybór przyciskiem „OK” (3).

znak wodny

Zobacz również:

Jak wydrukować dokument bez komentarzy, nie usuwając ich?
Jak dodać numerację stron?
Jak narysować poziomą linię w tekście?
Co zrobić, gdy zniknie pasek narzędzi?
Jak zmienić wielkość liter w dokumencie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady