Jak wyczyścić formatowanie komórek?

Problem:
Jak wyczyścić formatowanie komórek?
Prowadząc obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym często stosujemy formatowanie komórek, aby wyróżnić niektóre liczby. Po dłuższej pracy z danym arkuszem może się on stać cały kolorowy i przez to nieczytelny. Dobrze jest wiedzieć jak szybko usunąć całe formatowanie komórki, tak aby nie cofać wszystkich poszczególnych operacji formatowania.
 
Rozwiązanie:
Aby wyczyścić formatowanie komórek użyjemy formantu Wyczyść. Operację usuwania formatowania pokażemy na przykładzie tak sformatowanej komórki:
wyczysc_format_1 
Jak widać sformatowano tu: rozmiar czcionki, kolor czcionki, kolor tła, grubość krawędzi, pogrubienie czcionki. Razem jest to pięć operacji, które należałoby powtórzyć, aby przywrócić komórkę do poprzedniego stanu. Na szczęście jest prostszy sposób.
Zaznaczamy odpowiednią komórkę
Przechodzimy na kartę Narzędzia główne
W sekcji Edycja
Wybieramy formant Wyczyść 
Z listy opcji Wyczyść formaty
wyczysc_format_2
A oto, jaki efekt dała taka operacja na naszej przykładowej komórce:
wyczysc_format_3
Jak widać całe formatowanie zostało kompletnie usunięte.
Metoda ta jest o tyle wygodna, że można ją z powodzeniem zastosować dla kilku pojedynczych komórek porozrzucanych po arkuszu (zaznaczamy je z wciśniętym klawiszem CTRL), zakresu komórek lub nawet dla całego arkusza (zaznaczamy naciskając CTRL+A).
Wystarczy już tylko kliknąć odpowiedni formant i gotowe!
 

Zobacz również:

Jak stworzyć formułę z łamaną linią (Enterem)?
Jak utworzyć tabelę przestawną/raport tabeli przestawnej?
Jak stworzyć identyfikator dla pracownika?
Jak sprawdzić pisownię w obcym języku?
Jak utworzyć histogram w Excelu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady