Jak zabezpieczyć dokument hasłem?

Program Word stworzony został w celu ułatwienia tworzenia rozmaitych dokumentów, ich formatowania oraz dostosowywania do konkretnych standardów. Czasem jednak konieczne jest zabezpieczenie dokumentów przed wglądem osób trzecich.

Dokument może wymagać zabezpieczenia hasłem na przykład w przypadku, gdy jest dokumentem firmowym o istotnym znaczeniu i nie powinien wpaść w niepowołane ręce. Zabezpieczenie hasłem nie pozwala otworzyć dokumentu bez wpisania prawidłowego hasła.

Rozwiązanie:

 

Aby zabezpieczyć dokument hasłem, należy wejść w zakładkę „Plik” i wybrać menu „Informacje”.

hasło

Następnie należy wybrać opcję „Ochrona dokumentu” oraz kliknąć funkcję „Szyfruj przy użyciu hasła”.

hasło

Pojawi się nowe okno dialogowe „Szyfrowanie dokumentu”. W polu „Hasło” należy wpisać odpowiednie hasło, które będzie kluczem dostępu do dokumentu. Następnie należy zatwierdzić wybór przyciskiem „OK”.

hasło

Należy pamiętać, że hasło nie może być w żaden sposób odzyskane, dlatego trzeba je trzymać w bezpiecznym miejscu, aby mieć dostęp  do dokumentu. Dodatkowo, przy wpisaniu hasła należy zwrócić uwagę na użycie małych i wielkich liter.

Zobacz również:

Jak napisać tytuł tekstu wielkimi literami?
Jak automatycznie wygenerować bibliografię?
Jak dostosować pasek szybkiego dostępu?
Jak wstawić obiekt WordArt?
Gdzie znajduje się podgląd wydruku?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady