Jak zabezpieczyć dokument hasłem?

Program Word stworzony został w celu ułatwienia tworzenia rozmaitych dokumentów, ich formatowania oraz dostosowywania do konkretnych standardów. Czasem jednak konieczne jest zabezpieczenie dokumentów przed wglądem osób trzecich.

Dokument może wymagać zabezpieczenia hasłem na przykład w przypadku, gdy jest dokumentem firmowym o istotnym znaczeniu i nie powinien wpaść w niepowołane ręce. Zabezpieczenie hasłem nie pozwala otworzyć dokumentu bez wpisania prawidłowego hasła.

Rozwiązanie:

 

Aby zabezpieczyć dokument hasłem, należy wejść w zakładkę „Plik” i wybrać menu „Informacje”.

hasło

Następnie należy wybrać opcję „Ochrona dokumentu” oraz kliknąć funkcję „Szyfruj przy użyciu hasła”.

hasło

Pojawi się nowe okno dialogowe „Szyfrowanie dokumentu”. W polu „Hasło” należy wpisać odpowiednie hasło, które będzie kluczem dostępu do dokumentu. Następnie należy zatwierdzić wybór przyciskiem „OK”.

hasło

Należy pamiętać, że hasło nie może być w żaden sposób odzyskane, dlatego trzeba je trzymać w bezpiecznym miejscu, aby mieć dostęp  do dokumentu. Dodatkowo, przy wpisaniu hasła należy zwrócić uwagę na użycie małych i wielkich liter.

Zobacz również:

Jak ustawić automatyczne zapisywanie dokumentu?
Jak zmienić wygląd nagłówków – zmiana stylu?
Jak sprawdzić ilość słów w dokumencie?
Jak i po co sprawdzić statystykę wyrazów?
Jak zmienić pierwsze litery zdania na wielkie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady