Jak zablokować arkusz przed wpisaniem niepoprawnej wartości?

Przy tworzeniu skoroszytów w programie Excel niejednokrotnie problemem są nieprawidłowe wartości wprowadzone do arkusza. Jeżeli chcemy zapobiec generowaniu takich błędów w przyszłości, a jednocześnie posiadamy konkretne wartości, które są pożądane w danym arkuszu, możemy łatwo zablokować wprowadzanie niepoprawnych wartości.

Rozwiązanie:

 

Aby zablokować wpisywanie do arkusza niepoprawnych wartości należy zaznaczyć zakres komórek, którego ma dotyczyć zabezpieczenie,  a następnie zaznaczyć je kolorem albo obramowaniem – pozwoli to na łatwiejszą nawigację.

Następnie należy wejść w zakładkę „Dane” i wybrać opcję „Sprawdzanie poprawności”.

zablokowanie arkusza

Otworzy się nowe okno dialogowe. Należy wejść w kartę „Ustawienia”, a następnie z wybieranej listy „Dozwolone” wybrać opcję „Lista”. W polu „Źródło” należy wpisać wartości pożądane, oddzielone od siebie średnikami. Zmiany należy zatwierdzić przyciskiem „OK”.

zablokowanie arkusza

W całym wyznaczonym obszarze znajdują się obecnie listy wyboru, z których można wprowadzić pożądane wartości. Żadne inne wartości nie mogą być wprowadzone w te komórki.

zablokowanie arkusza

Zobacz również:

Jak zsumować dane z kilku arkuszy (konsolidacja)?
Jak szybko zamienić przecinek (separator) dziesiętny na kropkę i odwrotnie?
Jak pokazać więcej linii siatki na wykresie?
Jak szybko dopasować szerokość i wysokość komórek do tekstu?
Jak zmienić widok arkusza?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady