Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?

Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?

Program Excel pozwala nam na tworzenie rozmaitych zestawień, w ramach których jesteśmy w stanie stworzyć tabele i dokumenty np. niezbędne do prowadzenia dokumentacji firmowej. Co więcej, program ten daje również możliwość zmiany wyświetlanych formatów z jednych na inne, dzięki prostym formułom. W ten sposób można zmienić wyświetlanie całej daty na wyświetlanie wyłącznie roku.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić wyświetlanie daty na wyłącznie rok, należy przede wszystkim posiadać wpisane w arkuszu daty. Szybkiego wpisania dat można dokonać, wybierając kombinację klawiszy lewy CTRL + ; (średnik) – w komórce pojawia się wówczas aktualna data dla danego dnia. Następnie należy zaznaczyć wszystkie komórki z wpisaną pełną datą.

rok

Następnie należy wejść w zakładkę menu „Narzędzia główne” i wybrać otwarcie okna dialogowego w zbiorze menu „Liczba”.

rok

Otworzy się nowe okno dialogowe „Formatowanie komórek”. Ponieważ nie ma formatowania, które mogłoby zamienić różne daty na wyświetlanie wyłącznie roku, należy samodzielnie wpisać odpowiednią formułę. W oknie należy najpierw wejść w zakładkę „Liczby” (1), następnie wybrać opcję „Niestandardowe” (2). Pokaże się nowe menu formatów, w którym w oknie „Typ” (3) należy wpisać formułę „rrrr”. Następnie należy potwierdzić wybór klawiszem „OK” (4).

rok

Formatowanie zostało zmienione na wyświetlanie samego roku zamiast pełnej daty.

rok

Zobacz również:

Co zrobić aby edytować wpisy w legendzie?
Jak automatycznie skopiować formatowanie komórek?
Jak ustawić format komórek dla obliczeń księgowych?
Co zrobić, aby zawsze widzieć nagłówki kolumn?
Jak obramować na czerwono wszystkie puste komórki?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady