Jak zapisać dokument w formacie .pdf?

Word jest o tyle wygodnym programem tekstowym, że pozwala na tworzenie rozmaitych dokumentów, a jednocześnie udostępnia możliwość zapisywania ich w różnych formatach. Oczywiście, standardowym formatem czytanym przez większość programów tekstowych jest format .doc. W nowszych wersjach programu domyślnie zapisywany jest format .docx.

Czasami jednak istnieje potrzeba zapisania dokumentu w formacie .pdf, czyli Portable Document Format – przenośnym formacie dokumentu. Taki format jest odpowiedni dla treści, które potem mają pozostać niezmienione, a są prezentowane jakiemuś gronu odbiorców. W ten sposób przesyła się dokumenty firmowe, przygotowuje się je do wydruku czy tworzy się rozmaite prezentacje.

Do otwarcia dokumentu w formacie .pdf potrzeba odpowiedniego programu – w oryginalnej wersji jest to Adobe Reader.

Rozwiązanie:

 

Aby zapisać dokument w formacie .pdf, należy wejść w zakładkę „Plik”, a następnie wybrać opcję „Zapisz jako”.

zapisywanie

Po wyborze opcji otworzy się nowe okno dialogowe, umożliwiające zapisanie dokumentu w różnych formatach. Najpierw należy z bocznej szpalty (1) wybrać miejsce zapisu dokumentu, następnie nadać mu nazwę (2). W rozwijanym menu „Zapisz jako typ” (3) należy wybrać opcję PDF (*.pdf). Wybór należy zatwierdzić przyciskiem „Zapisz” (4).

zapisywanie

Jeśli nie zostało odznaczone okno otwarcia po zapisaniu, plik w formacie .pdf otworzy się po kilku chwilach na naszym komputerze. Należy sprawdzić jego poprawność, bowiem konwersja w inne rozszerzenie może skutkować pewnymi zmianami w strukturze zapisanego dokumentu.

Zobacz również:

Edytowanie legendy
Dodawanie wyniku do dokumentu
Jak wstawić duży nawias?
Jak zmienić wielkie litery na małe?
Co zrobić gdy wklejona tabela nie mieści się na stronie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady