Jak zapisać dokument w formacie .pdf?

Word jest o tyle wygodnym programem tekstowym, że pozwala na tworzenie rozmaitych dokumentów, a jednocześnie udostępnia możliwość zapisywania ich w różnych formatach. Oczywiście, standardowym formatem czytanym przez większość programów tekstowych jest format .doc. W nowszych wersjach programu domyślnie zapisywany jest format .docx.

Czasami jednak istnieje potrzeba zapisania dokumentu w formacie .pdf, czyli Portable Document Format – przenośnym formacie dokumentu. Taki format jest odpowiedni dla treści, które potem mają pozostać niezmienione, a są prezentowane jakiemuś gronu odbiorców. W ten sposób przesyła się dokumenty firmowe, przygotowuje się je do wydruku czy tworzy się rozmaite prezentacje.

Do otwarcia dokumentu w formacie .pdf potrzeba odpowiedniego programu – w oryginalnej wersji jest to Adobe Reader.

Rozwiązanie:

 

Aby zapisać dokument w formacie .pdf, należy wejść w zakładkę „Plik”, a następnie wybrać opcję „Zapisz jako”.

zapisywanie

Po wyborze opcji otworzy się nowe okno dialogowe, umożliwiające zapisanie dokumentu w różnych formatach. Najpierw należy z bocznej szpalty (1) wybrać miejsce zapisu dokumentu, następnie nadać mu nazwę (2). W rozwijanym menu „Zapisz jako typ” (3) należy wybrać opcję PDF (*.pdf). Wybór należy zatwierdzić przyciskiem „Zapisz” (4).

zapisywanie

Jeśli nie zostało odznaczone okno otwarcia po zapisaniu, plik w formacie .pdf otworzy się po kilku chwilach na naszym komputerze. Należy sprawdzić jego poprawność, bowiem konwersja w inne rozszerzenie może skutkować pewnymi zmianami w strukturze zapisanego dokumentu.

Zobacz również:

Jak sprawdzić ilość słów w dokumencie?
Jak zmniejszyć rozmiar dokumentu z grafikami?
Jak przetłumaczyć tekst za pomocą Worda?
Jak stworzyć listę adresatów do korespondencji seryjnej?
Jak przygotować mini-notatki w Wordzie?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady