Jak zmieniać powiększenie arkusza?

Program Excel służy przede wszystkim do tworzenia rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych z opcjami przeliczeniowymi.

Standardową, domyślną wielkością powiększenia arkusza jest jego rozmiar rzeczywisty: 100%. Czasami jednak niezbędne jest pomniejszenie arkusza, np. gdy chcemy zobaczyć więcej danych naraz, albo jego powiększenie, tudzież zwiększenie jedynie konkretnego obszaru.

Wszystkie te opcje są dostępne w programie i mogą być łatwo zmienione w każdej chwili przez użytkownika.

Rozwiązanie:

 

Istnieją dwie drogi edytowania powiększenia arkusza. Jeśli chcemy zrobić to szybko i bez zbędnych kłopotów, w prawym dolnym rogu arkusza znajduje się suwak. Można posługiwać się nim, przesuwając wskaźnik albo naciskając plus dla powiększenia oraz minus dla pomniejszenia. Obok osi pokazana jest aktualna wartość powiększenia.

powiekszenie-arkusza

Istnieje również drugie rozwiązanie. Należy wejść w zakładkę Widoki posługiwać się opcjami dostępnymi w grupie „Powiększenie”. Opcja „100%” (2) daje możliwość natychmiastowego edytowania dotychczasowych ustawień i zmiany ich na format rzeczywisty widoku. Opcja „Powiększ do zaznaczenia” pozwala na zaznaczenie obszaru, a następnie jego powiększenie za pomocą przycisku. Przydaje się, gdy chcemy zanalizować konkretny fragment arkusza.

powiekszenie-arkusza

Opcja „Powiększenie” (1) otwiera nowe okno dialogowe, w którym można wybrać jedną z opcji powiększenia, bądź wstawić własną, niestandardową wartość.

powiekszenie-arkusza

Zobacz również:

Jak dodać zaufanego wydawcę?
Jak stworzyć niestandardowy format liczb?
Jak usunąć przecinek na końcu tekstu komórki?
Jak ukryć wiersze?
Jak zmienić domyślną liczbę otwieranych arkuszy?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady