Jak zmienić kolumnę w wiersz (i odwrotnie)?

Programu Excel używa się przede wszystkim do tworzenia rozmaitych zestawień i arkuszy, często opartych na danych liczbowych. Niekiedy istnieje potrzeba zmiany wyglądu arkusza, a wtedy niezbędne jest przeniesienie danych.

Istnieje możliwość dość prostego przeniesienia danych z wiersza do kolumny bez konieczności każdorazowego ich kopiowania. Co więcej, możliwe jest również przeniesienie danych w tej konkretnej kolejności, w której dotychczas występowały.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić wiersz w kolumnę i odwrotnie, należy zaznaczyć najpierw komórki, które chcemy skopiować – w tym przypadku wiersz, po czym prawym przyciskiem myszy wybrać opcję „Kopiuj”.

transpozycja

Następnie należy zaznaczyć taką samą liczbę komórek w kolumnie i wybrać opcję „Wklej specjalnie”, a potem z rozwijanego menu przycisk o nazwie „Transpozycja”.

transpozycja

Dane zostaną skopiowane do komórek w kolumnie w takiej samej kolejności, w jakiej występowały w wierszu.

transpozycja

Zobacz również:

Jak ustawić autozapisywanie?
Znaki odwołania w formułach
Jak wstawić do komórki aktualną nazwę pliku?
Jak zaimportować dane z pliku tekstowego?
Jak szybko zaznaczyć określoną liczbę komórek?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady