Jak zmienić kolumnę w wiersz (i odwrotnie)?

Programu Excel używa się przede wszystkim do tworzenia rozmaitych zestawień i arkuszy, często opartych na danych liczbowych. Niekiedy istnieje potrzeba zmiany wyglądu arkusza, a wtedy niezbędne jest przeniesienie danych.

Istnieje możliwość dość prostego przeniesienia danych z wiersza do kolumny bez konieczności każdorazowego ich kopiowania. Co więcej, możliwe jest również przeniesienie danych w tej konkretnej kolejności, w której dotychczas występowały.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić wiersz w kolumnę i odwrotnie, należy zaznaczyć najpierw komórki, które chcemy skopiować – w tym przypadku wiersz, po czym prawym przyciskiem myszy wybrać opcję „Kopiuj”.

transpozycja

Następnie należy zaznaczyć taką samą liczbę komórek w kolumnie i wybrać opcję „Wklej specjalnie”, a potem z rozwijanego menu przycisk o nazwie „Transpozycja”.

transpozycja

Dane zostaną skopiowane do komórek w kolumnie w takiej samej kolejności, w jakiej występowały w wierszu.

transpozycja

Zobacz również:

Jak zamiast całej daty wyświetlić tylko rok?
Jak można zabezpieczyć skoroszyt hasłem?
Jak wstawić pojedynczą komórkę do arkusza?
Jak wstawić wiersze do arkusza?
Jak obliczyć rzeczywistą stopę procentową?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady