Jak zmienić konkretne słowa w dokumencie na inne?

Tworzeniem dokumentów w Wordzie jest przydatne w najróżniejszych okolicznościach, również podczas tworzenia np. scenariuszy zajęć, spisów, artykułów tematycznych.

W każdym przypadku, zapisując treść, wprowadzamy pewnie wartości do programu. W momencie, gdy okazuje się, że wartości te nagle uległy zmianie – bądź nieprawidłowo je wpisaliśmy – pojawia się problem. Jest on tym większy, im więcej treści i stron liczy sobie dany dokument.

Warto wiedzieć, że program Word posiada opcję zmieniania wartości, w tym przypadku słów, ale również liczb i wszystkich wprowadzonych znaków specjalnych. Zamiast robić to po kolei, można zrobić to po prostu hurtowo.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić wszystkie wartości w danym dokumencie, czyli słowa, liczby, cyfry czy znaki specjalne, należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne” i z grupy opcji „Edytowanie” wybrać „Zamień”.

zamien

Po wybraniu opcji otworzy się nowe okno dialogowe „Znajdowanie i zamienianie”. W oknie tym należy wejść w zakładkę „Zamień” (1), następnie wpisać poszukiwane słowo w oknie „Znajdź” (2) i wybrać jego odpowiednik, na którym ma zostać dokonana zmiana, w oknie „Zamień na” (3). Wybór opcji „Zamień” (4) wprowadzi zmiany w jednym, pierwszym odnalezionym, przypadku poszukiwanego słowa. Opcja „Zamień wszystko” (5) pozwoli na zmianę wszystkich poszukiwanych słów na inne, bez ich wcześniejszego przeglądania. Opcja „Znajdź następny” (6) najpierw przekieruje nas do poszukiwanego słowa, w którym będzie można zdecydować, czy chcemy, aby zostało zamienione, czy nie.

zamien

Zobacz również:

Jak ustawić obiekt dokładnie na środku strony?
Wybór i ustawienie interlinii
Jak szybko dodać hasło do spisu treści?
Gdzie znajdują się szablony dokumentu?
Jak skopiować formatowanie fragmentu tekstu?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady