Jak zmienić liczbę miejsc wyświetlanych po przecinku dla liczb?

Program Excel przygotowany jest z myślą o tworzeniu rozmaitych zestawień finansowych, polegających na używaniu gotowych formuł programów do wykonywania dodatkowych obliczeń.

Często liczby mają kilka miejsc po przecinku, jednak nie jest to nam do niczego potrzebne. Wówczas da się hurtowo zmienić liczbę wyświetlanych po przecinku miejsc.

Takie działanie można zrobić w dwie strony: zwiększyć bądź zmniejszyć liczbę miejsc po przecinku.

Rozwiązanie:

 

Aby zmienić ustawienia dotyczące ilości wyświetlanych miejsc po przecinku, należy wejść w zakładkę „Narzędzia główne”, a tam w zbiorze opcji „Liczba” posługiwać się dwiema opcjami. Opcja pierwsza (1) zwiększa liczbę miejsc po przecinku, zaś opcja druga (2) – zmniejsza liczbę wyświetlanych miejsc po przecinku.

liczba-miejsc

Zmiany można wprowadzić jedynie w zaznaczonych wcześniej komórkach. Warto wiedzieć, że program zapamiętuje pierwotne ustawienie liczb, dlatego jeśli najpierw zmniejszymy liczbę miejsc po przecinku, a następnie ją zwiększymy, to liczby, które pierwotnie miały więcej miejsc- odzyskają swoje cyfry. W przypadku liczb, które nie miały więcej miejsc po przecinku, a do których te miejsca wstawimy – zostanie dodane zero na końcu każdej liczby.

Zobacz również:

Jak zmienić globalnie separator dziesiętny liczb (z przecinka na kropkę i odwrotnie)?
Jak korzystać z własnego szablonu skoroszytu?
Miejsca dziesiętne, cyfry znaczące i zera nieznaczące
Jak ustawić format komórek dla obliczeń księgowych?
Jak policzyć ilość komórek o tej samej wartości?

Janusz Dreziński

Od ponad 20 lat związany z branżą IT. Pasjonat technologii Microsoft z naciskiem na pakiet Office. Od kilku lat pomaga innym prowadząc portal Office.info.pl oraz rozwiązując ich codzienne problemy dotyczące przede wszystkim programów Microsoft Excel i Word. Jego hobby to żeglarstwo oraz siatkówka, a ulubione miejsce to... Mazury.

Pokaż pozostałe moje porady